15 liraya bilgisayar

0

Dünyanın en küçük bilgisayarlarından biri olan ve yenilenen Raspberry Pi Zeronun fiyatı ise 15 TLyi geçmiyor.

Raspberry Pi vakfı, mini bilgisayarlarının arasına eklediği yeni üyeyi, Raspberry Pi Zeroyu bugün duyurdu. Bugünden itibaren satışa sunulan Pi Zeronun fiyatı sadece 5 dolar.

Düşük maliyetli olmak isteyen Raspberry Pi Zeronun benzer diğer modellere göre daha az RAMi bulunuyor ve Ethernet yongası bulunmuyor. Ancak Pi Zero da çoğu Raspberry Pi cihazı gibi Raspbian ile çalışıyor ve Scratch, Minecraft, Sonic Pi gibi popüler uygulamaları çalıştırabiliyor.

 


Raspberry Pi Zeronun özellikleri arasında şunlar var:

-Broadcom BCM2835 uygulama işlemcisi – 1GHz ARM11 core (Raspberry Pi 1den yüzde 40 daha hızlı)
-512MB LPDDR2 SDRAM
-microSD kart slotu
-1080p60 video çıkışı için mini HDMI soketi
-Veri ve güç için micro USB soketleri
-40-pin GPIO başlığı – Model A+/B+/2B ile aynı
-65mm x 30mm x 5mm ile en küçük form faktörü

RASPBERRY Pi NEDİR?

Raspberry Pi, İngilterde bulunan Raspberry Pi Vakfı tarafından desteklenen; öğrenci, amatör ve hobicilerin kullanımına sunulan kredi kartı büyüklüğünde, tek bir boarddan oluşan mini bilgisayar… Ürün 2009 yılından beri Raspberry Pi Foundation tarafından geliştirildi.

Raspberry Piyi örneğin televizyonunuza bağlayıp görüntü alabilir, cihaza bir klavye bağlayabilirsiniz. Yetenekli küçük bir bilgisayar diye adlandırdığımız Raspberry Pi ile normal masaüstü bilgisayarlarda yaptığınız işleri örneğin, sözcük işlemciler ve hesap programları (Word, Excel) ile çalışabilir çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Ayrıca yüksek çözünürlüklü HD videolar oynatabilirsiniz.
 

 

Share.

Leave A Reply