15 metrekareden dünyaya ayakkabı satıyorlar

0

Malatyada 15 metrekarelik atölyelerinde ayakkabı imalatıyla uğraşan Cumali ve Cebrail Kabak kardeşler, birinci kalite ürettikleri ayakkabılarıyla dünya pazarına açılıyor.

Malatyada ayakkabı imalatıyla uğraşan Cumali ve Cebrail Kabak kardeşler, 15 metrekarelik atölyelerinden birinci kalite ürettikleri ayakkabılarla dünya pazarına açıldı – Cumali Kabak: “Yurt dışına, İtalya, İngiltere gibi büyük ülkelere ayakkabı gönderiyoruz. Rusya, Azerbaycan, İran, Irak ve Ortadoğuya da ayakkabılarımız gidiyor”

Malatyada 15 metrekarelik atölyelerinde ayakkabı imalatıyla uğraşan Cumali ve Cebrail Kabak kardeşler, birinci kalite ürettikleri ayakkabılarıyla dünya pazarına açılıyor.

Bir handaki atölyelerinde ayakkabı üreten Cumali ve Cebrail Kabak kardeşler, özenle ürettikleri ayakkabılarını Türkiye pazarının yanı sıra pek çok ülkeye satarak Malatyada zamanla gerileyen ayakkabıcılık sektörünü canlandırmaya çalışıyor.

Cumali Kabak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatyada üretilen ayakkabıların yurt içinde olduğu kadar yurt dışına satışının yapıldığını belirtti.

Ürettikleri ayakkabıları Türkiye genelinde sattıklarını anlatan Kabak, ayrıca İstanbuldaki toptancılar aracılığıyla da pek çok ülkeye ihracat yaptıklarını ifade ederek, “Yurt dışına, İtalya, İngiltere gibi büyük ülkelere ayakkabı gönderiyoruz ayrıca Rusya, Azerbaycan, İran, Irak ve Ortadoğuya da ayakkabılarımız gidiyor. Arap ülkelerine ise genelde terlik yapıyoruz. Araplar genellikle sandalet tipi terlikleri tercih ediyor. Sıcak ülkelere terlik, İngiltere, Azerbaycan gibi kışların yaşandığı ülkelere de genelde bot, ayakkabı gönderiyoruz. Kış sezonunda ürünlerimize büyük rağbet oluyor” diye konuştu.

Kendi imkanlarıyla kardeşiyle kurdukları küçük işletmelerinden Malatyada bir dönem önemli bir sanat olan ayakkabıcılığı yaşatmaya çalıştıklarını dile getiren Kabak, daha çok ülkeye açılarak daha fazla ayakkabı üretmeyi amaçladıklarını söyledi.

– “Amacımız dünyaya Malatya ayakkabısını giydirmek”

Malatyada ayakkabıcılığın zamanla gerilediğini ifade eden Kabak, “Türkiyede İstanbulda, Konyada, İzmirde, Gaziantepte ayakkabıcılık var. Bunlar sanayisi gelişmiş şehirler. Malatya o kadar gelişmemiş. Bunun için de daha çok çalışıp birlik olmak gerekiyor. Malatya kalite bakımından eskiden birçok ile göre çok daha öndeydi. Gaziantep, Adana ayakkabı yapmayı Malatyadan öğrendi diyebilirim. Şu an onlardan biraz daha gerideyiz. Amaç, çalışarak tekrar o seviyeye yükselmek” ifadelerini kullandı.

Zamanla hem Malatyanın hem de kendilerinin daha iyi noktalara geleceğine inandıklarını aktaran Kabak, “Burada ayakkabıları üretiyoruz. İstanbuldaki toptancılar vasıtasıyla ayakkabılarımızı dünyaya pazarlamaya çalışıyoruz. Amacımız, dünyaya Malatya ayakkabısını giydirmek” dedi.
 

Share.

Leave A Reply