16 yaşında, serveti 63 milyon dolar

0

16 yaşındayken okulunun bilgisayar ağında istediği sitelere ulaşamayan Jack Cator, kendi sanal ağını kurdu ve 40 milyon sterlinlik bir servetin sahibi oldu.

16 yaşındayken okulunun bilgisayar ağında öğrencilerin müzik ve oyun sitelere erişiminin engellemesine kızan Jack Cator, kendi sanal ağını ve ardından bu ağ sayesinde 40 milyon sterlinlik bir servete ulaştı.

OKUL AĞINI HACKLEDİ

2005te 16 yaşındayken İngilterenin doğusunda Norfolktaki okulunun bilgisayar ağında öğrencilerin müzik ve oyun sitelere erişiminin engellemesine kızan Jack Cator, sistemi hacklemeye karar vermiş.

VPNDEN MEMNUN KALMADI, KENDİ SANAL AĞINI KURDU

Cator okulun sistemini bypass etmek için sanal özel ağlar (VPN olarak da bilinen Virtual Private Networks) kullanmış, ancak bu kez de o zamanki sanal ağların kalitesinden memnun kalmamış. Böylece bir gün oturma odasındaki kanepeye oturup birkaç saat içinde kendi sanal ağını kurmuş.

ARKAMI ÖRT

Bu ağa da Hide My Ass, yani hem Arkamı Ört hem de Eşeğimi Sakla anlamına gelen çift anlamlı muzip bir isim vermiş.

İKİ MİLYONDAN FAZLA MÜŞTERİ

On yıl sonra kurduğu bu işi satan Jack Cator, bugün 26 yaşında 40 milyon sterlinlik (yaklaşık 63 milyon dolar) bir servetin sahibi oldu. Baş harfleriyle HMA olarak anılan şirketi, küresel yazılım grubu AVG aldı. İki milyondan fazla müşterisi olan şirketin yıllık geliri 17 milyon doları, kârı ise 3 milyon doları aşıyor.

GENEL MÜDÜR OLMAYA DEVAM EDECEK

Cator satmasına rağmen, şirketin genel müdürü olmaya da devam edecek. Catorın sanal özel ağını nasıl bu düzeye getirdiğine gelince, genç işadamı özel ağını önce internet forumlarında tanıttığını anlatıyor. Ardından, kendi ağı üzerinden başka web sitelerinden alışveriş eden olduğunda o web sitesinden komisyon almaya başlıyor.

“İŞ PLANI BİLE YAPMAMIŞTIM”

Bir ay içinde tüm dünyadan binlerce kullanıcısı olan HMAnın yıllık geliri 23 bin 500 dolara ulaşmış. Jack Cator, “ağın bu kadar hızla yayılmasına çok şaşırdım. Başlangıçta bir iş planı bile yapmamıştım” diyor.

İŞİNE VAKİT AYIRMAK İÇİN ÜNİVERSİTEDEN AYRILDI

Cator daha sonra üniversitede bilgisayar okumaya başladı, ancak tüm vaktini şirketine ayırmak için 2009da okuldan ayrıldı. E-mail ile Ukrayna ve Sırbistandan yüzünü bile görmediği insanları işe alan Cator, şirket büyüdükçe Londrada bir de büro açtı. Bugün HMAnın yaklaşık 100 çalışanı var ve şirket her yıl büyümeye devam ediyor. Cator, bunu kısmen sanal ağa verdiği esprili isme de bağlıyor.

Share.

Leave A Reply