Ahşap Boyacısı

TANIM 

Ahşap malzemelerin yüzeylerini fırça ve boya tabancası kullanarak çeşitli tekniklerle boyayan ve çeşitli malzemeler ile süsleyen kişidir.

GÖREVLER 

Ahşap yüzeye uygulanacak teknikleri belirler,Yüzeye uygulanacak desen ve malzemeleri belirler,Kullanacağı boyaları belirler ve hazırlar,Uygulayacağı ahşap yüzeyi boyaya hazırlamak için zımpara yapar, Yüzeye macun ve dolgu gibi malzemeleri uygular,Belirlenen teknikleri, çeşitli boya fırçaları ve boya tabancası kullanarak ürün üzerine uygular.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 

Çeşitli boya fırçaları (Yassı,filiz,yelpaze,tanpon vb.),Boya çeşitleri,Boya incelticiler,Sabit ve döner masalar,Vernik,Macun çeşitleri,Zımpara,Dekoratif boncuklar,Parşömen ve karbon kağıtları,Tutkal (Dekopaj, transfer, ahşap emprenye çeşit ve sistemleri). 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Ahşap boyacısı olmak isteyenlerin;Güzel sanatlara ilgili ve bu alanda başarılı,Gözü ve eli eşgüdüm halinde kullanabilen,Yaratıcı,Şekiluzay ilişkilerini görebilen,Ayrıntılara dikkat edebilen,Tasarlama ve çizim yeteneğine sahipKokuya alerjisi olmayan kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 

Ahşap Boyacıları, dekoratif ahşap eşyalar üreten atölye ve fabrikalarda çalışırlar.Bunun yanında mobilya atölye ve fabrikalarında da çalışabilirler. Çalışma ortamları sıcak ve kokuludur. Meslek elemanları çalışırken daha çok malzemelerle ilgilendiği için başkalarıyla iletişime az gereksinim duyar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 

Bu elemanlar özel sektöre ait ahşap dekoratif eşyalar üreten atölye ve fabrikalarda çalışabilirler. Ayrıca mobilya üreten atölye ve fabrikalarda ve hazır ahşap kapı imalathanelerinde çalışabilirler.Ahşap ve mobilya sanayisi gelişmiş olan Ankara, Kayseri ve Bursa vb. illerimizde iş bulma imkanları yüksektir

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 

Bu mesleğin eğitimi halk eğitim merkezleri bünyesinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 

Halk eğitim merkezlerinde bu alanda eğitim görmek için en az ilköğretim okulu mezunu olmak ve en az 15 kişilik grubun oluşturulması gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 

Bu mesleğin eğitimi Halk eğitim merkezlerinde 2 kademeli olarak verilmektedir. 1.Kademe eğitimi 200-600 saat arasında, 2.kademe eğitimde 400-800 saat arasında verilmektedir.Eğitim süresince Ahşap boyama teknikleri konusunda bilgiler verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME 

Daha büyük firmalarda çalışma şeklinde gerçekleşmektedir.Bunun yanında yeteneklerini geliştirebilen kişiler Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerimizde bulunan “Sanat Evlerine” de çalışma imkanı bulabilirler. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 

Eğitim süresince Eğitim sonrası Meslek elemanlarının aldıkları ücret çalıştıkları firmalara göre değişmekle birlikte en az asgari ücret düzeyindedir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 

İlgili eğitim kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.