Asgari ücret için formül bulundu

0

Türkiyenin tartıştığı asgari ücrette formül bulundu. 1 Ocak 2016da bin 300 liraya yükseltilecek asgari ücret temmuz ayında da aynı rakamda kalacak.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret yeni zam formülüyle birlikte yürürlüğe girecek. 1 Ocakta bin 300 liraya yükseltilecek asgari ücrete Temmuz ayında zam yapılmayacak. Böylece asgari ücret 6şar aylık dönem için değil; 2016 yılının tamamı için yıllık belirlenecek.

Asgari ücretin 1 Ocak 2016dan itibaren 1300 liraya çıkarılması vaadi işverenleri ayağa kaldırırken, Ankarada sorunun çözümü için formül bulundu. Ekonomi bürokrasisinin formülü 4857 sayılı İş Kanununun 39. maddesinde saklı.

 

Bürokrasinin konuştuğu formüle göre asgari ücret, 1 Ocaktan geçerli olmak üzere 1300 liraya çıkarılacak ancak Temmuz ayında artış yapılmayacak. Böylece 1999da başlayan asgari ücreti yılda iki kez artırma uygulamasından vazgeçilerek, yıllık belirlemeye dönülmüş olacak. Hatta hükümet isterse bu süreyi iki yıla kadar uzatmak da mümkün olacak.

İKİ YIL HİÇ TOPLANMAYABİLİR

4857 sayılı İş Yasasının asgari ücreti düzenleyen 39.maddesi “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca Asgari Ücret Tespit Komisyonu aracılığı ile ücretlerin asgari sınırları en geç iki yılda bir belirlenir” diyor. Bürokrasi, İş Yasasının söz konusu hükmünün asgari ücreti iki yıl süreyle belirleme yetkisi verdiğini vurgularken, “Bu durumda Aralık ayında toplanacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücreti 1 Ocaktan geçerli olmak üzere 2016 yılının tamamı için belirler. Temmuz ayında artış olmaz. Böylece işverene yılın ikinci yarısında ilave bir yük gelmemiş olur” yorumunu yapıyor. Kaldı ki yasanın iki yılda bir belirleme olanağı verdiğinin altı çiziliyor.

 

 

 

ÜLKENİN SOSYAL VE EKONOMİK DURUMU

Asgari Ücret Yönetmeliğinin “Ücretin Belirlenmesindeki Esaslar” başlıklı 7.maddesinde de ücretin en geç iki yılda bir belirleneceğinin yanı sıra Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ücretin belirlenmesinde; ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik durumu, ücretliler geçinme indekslerini, bu indeksler yoksa geçinme indekslerini, fiilen ödenmekte olan ücretlerin genel durumunu ve geçim şartlarını göz önünde bulunduracağı hükmü yer alıyor.

 

 

ASGARİ ÜCRET ZAMMI HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Mynet Finans olarak asgari ücret hakkındaki gelişmeleri an be an sizlere aktarıyoruz.  Ve bu haberlerimize siz de görüşlerinizle katkıda bulunun istiyoruz. Asgari ücret ile ilgili görüşlerniizi Facebook ve Twitter adreslerimizden yazabilirsiniz.  1300 lira olması plananan asgari ücreti yeterli buluyor musunuz? İş adamlarının asgari ücret artışı nedeniyle devletten ilave destek talebini nasıl değerlendiriyorsunuz?  

Görüşlerinizi Twitterdan yazmak için: @FinansMynet
Facebooktan paylaşmak için tıklayın

Ayrıca en son anketimize de görebilirisiniz. 
 

Share.

Leave A Reply