Asgari ücret ne zaman bin 300 lira olacak?

0

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Asgari ücret, aralıktaki komisyonda bin 300 lira olarak teklif edilecek" dedi.

Çelik, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan AK Partinin 1 Kasım Seçimleri Seçim Beyannamesine değinerek, taşeron işçi, emekli maaşı ve asgari ücret konusunda ciddi iyileştirmelerin  vadedildiğini anımsattı.

İktidara geldiklerinde asgari ücretin 184 lira olduğunu hatırlatan  Çelik, şunları kaydetti:

“Şu anda ise bu ücret bin liraya çıktı. Asgari ücret, aralıktaki  komisyonda kamu kesimi tarafından bin 300 lira olarak teklif edilecek. Yanımıza  ya işçileri ya da işverenleri alacağız veya ikisini birden alacağız ve ittifak  yapacağız. Eğer ittifak olmazsa bize bir tarafın desteği yetiyor. Böylece asgari ücret bin 300 lira olmuş olacak. Bu konuda kararlılığımızı sürdüreceğiz.”
 
Çelik, taşeron işçileri ilgilendiren yasanın TBMMden geçtiğini ancak  hükümet kurulamadığı için bununla ilgili bakanlar kurulu kararının çıkmadığını  vurguladı.
 
Kamuda çalışan taşeronlara iş güvencesi getirdiklerini anlatan Çelik,  “Karayollarında çalışan 6 bin işçimiz bu anlayışla kadroya geçtiler. Bundan sonra  hiçbir taşeron işçi endişe duymayacak. Hem ekonomik hem de çalışma ortamı olarak  rahata kavuşacaklar. Bütün işçilerin hakları ne ise o olacak” ifadelerini  kullandı.

Kaynak : AA

Share.

Leave A Reply