Asgari ücrette son nokta

0

Ekonomi Bakanı Zeybekci ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Çelik asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu.

Ekonomi Bakanı ve AK Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, seçim bölgesindeki teşekkür turlarını bugün de sürdürdü. Partisinin seçim vaatlerinden biri olan asgari ücretle ilgili açıklama yapan Bakan Zeybekci, herhangi bir sorun çıkmaması halinde Ocak ayından itibaren 1300 lira olabileceğini söyledi.

Zeybekci teşekkür ziyaretlerini sürdürüyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Partinin yedi milletvekilliğinden dördünü kazandığı seçim bölgesi Denizlideki ilçelerde gerçekleştirdiği teşekkür ziyaretlerini sürdürüyor. İlçeleri gezen Zeybekcinin son ziyareti Acıpayam İlçesi oldu. Acıpayam Belediyesi Toplantı Salonunda partililerle bir araya gelen Bakan Zeybekci, daha sonra basın mensuplarının asgari ücretle ilgili sorularını yanıtladı.

“Asgari ücretin 1300 TL olması bizim için bir taahhüt”

Asgari ücretin 1300 lira olmasıyla ilgili olarak Başbakan Ahmet Davutoğlunun net bir açıklama yaptığını belirten Bakan Zeybekci, “Başbakanımız gayet net bir şekilde asgari ücretin 1300 lira olacağı şeklinde bir söz söyledi. Bu bizim için bir taahhüt. Taahhüt haline dönüşmüş olan, bu konuda AK Parti olarak hükümet olarak da elimizden gelin yapılacaktır. Ve ilk fırsatta bununla ilgili zaten gereği olan adımlar da atılacak. Ben hiçbir sorun görmüyorum. Yani asgari ücretin 1300 lira olması ilgili bir sorun görmüyorum. Hükümet olarak bu yönde asgari ücret tespit komisyonuna tabii ki bu konu götürülecektir. Önerimiz o yönde olacaktır.

 

Asgari ücret 1 Ocak 2016da 1300 TL olacak

Elimizden gelen her türlü gayret gösterilecektir. Aksi bir durum ben öngörmüyorum. Genel Başkanımız ve Başbakanımız son sözü söylemiştir. Ondan sonra söz söylemek bize yakışmaz bize düşen gerekeni yapmaktır. İnşallah gereği yapılacaktır. Başbakanımız net konuştu. Ocak ayından itibaren teknik olarak bir anayasal ve hukuki bir sıkıntısı yoksa ocak ayı diye tahmin ediyoruz. 1 Ocak diye tahmin ediyoruz” dedi.

“İşverenlerin sıkıntıları için çalışmalar yapılıyor”

Asgari ücretin 1300 liraya yükselmesinin işverenlere etkisine de değinen Zeybekci, “Bu asgari ücretle ilgili bazı sektörler, küçük ölçekli kuruluşlarda ve KOBİlerde eğer bir mağduriyet ve sıkıntı varsa, maliyetleri artıcı bir unsur varsa, rekabetimizi Türkiye olarak kısıtlayan bir ekstra yük getiriyorsa, hükümet olarak bununla ilgili çalışmalar zaten yapılıyor. O anlamda iş adamlarına ve iş dünyasına da gereği yapılacaktır” diye konuştu.

 

Çelik: Artmasını biz daha çok isteriz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Faruk Çelik ise şu değerlendirmeyi yaptı: Dediğimiz gibi asgari ücret 1300 lira olacak. Olmama ihtimali sıfır. Aralık ayında 15 kişiden oluşan komisyon hesaplamaları yapacak. Ay sonunda anlaştık ya da anlaşamadık diyecekler. Biz devreye gireceğiz. Hükümet olarak 1300 lira önereceğiz. Büyük ihtimalle bizim önerimiz kabul edilecek. Artmasını biz daha çok isteriz. Bize bir yükü ve zararı yok. Vatandaşa zararı yok. İsterseniz 2 bin lira yapın ancak ertesi ay fabrika kapanır bu ücreti veremezsiniz.

İnsanların duygularını istismar etmek için söylenmez bunlar. İşçiye pay verelim derken işsiz kalmasına yol açarsanız daha büyük sıtıkıntı olur. Ayrıca İş Güvenliği Yasası ile kategorilere ayırdığımız işyerlerinde asgari ücret daha farklı olacak. Örneğin çok tehlikeli işyerinde çalışan işçi 1300 liradan fazla ücret alacak.

 

 

Share.

Leave A Reply