ATMden kesilen o paralar geri alınacak

0

ATMlerden çektikleri nakit veya taksitli kredilerden "Hızlı para hizmet bedeli" altında kesilen paralarını geri alabileceklerini söyledi.

Tüketici Dernekleri Federasyonuna (TÜDEF) bağlı olan Bursa Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, tüketicilerin kredi kartlarıyla ATMlerden çektikleri nakit veya taksitli kredilerden, “Hızlı para hizmet bedeli” altında kesilen paralarını geri alabileceklerini söyledi.

Bursada dernek binasında basın toplantısı düzenleyen TÜDEFe bağlı olan Bursa Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, ATMlerden çektikleri nakit veya taksitli kredilerden, “Hızlı para hizmet bedeli” adı altında kesilen paranın geri alabileceği açıkladı. Muğla’da yaşayan Nizamettin Eşiyokun, kredi kartı üzerinden bir bankadan aldığı 13 bin 500 TL krediden 921,38 TL parasının Hızlı para hizmet bedeli adı altında kesilmesinin ardından bu paranın kendisine ödenmesi için Menteşe İlçesi Hakem Heyetine başvuruda bulunduğunu açıklayan Sıtkı Yılmaz, şunları söyledi:

ZORUNLU MASRAF OLARAK KABUL EDİLEMEZ

 ”Hakem heyeti tüketicinin aleyhine karar vermiş. Bunun üzerine Nizamettin Eşiyok, tüketici mahkemesi sıfatıyla Muğla 1.Asliye Hukuk Mahkemesine hakem heyetinin verdiği bu kararının iptali için başvuruda bulunmuş. Mahkeme bilirkişiden görüş istemiş, Uzman bilirkişi; tüketicinin hızlı para kredisi ne yönelik alınan işlem bedeli konusundaki itirazını haklı bulmuş. Bunun üzerine İzmir 6.Tüketici Mahkemesi de bilirkişi raporuna itibar etmiş ve söz konusu masrafın zorunlu masraf olarak kabul edilmeyeceği, haksız ve hukuksuz bir uygulama olduğuna karar vermiş, bu kesintinin haksız yere yapıldığı ve davacı hesabına iadesinin gerektiği yönünde görüş belirtmiştir” dedi.

KESİNTİLERİ İSTEYEBİLECEKLER

Sıtkı Yılmaz bu kararın dikkate alınarak diğer tüketicilerin, son on yıl içersinde bu şekilde çektikleri paralardan alınan kesintileri isteyebileceklerini sözlerine ekledi.
 

Share.

Leave A Reply