ATMlerde bu dolandırıcılığa dikkat!

0

Bilişim suçları uzmanı İsa Altun da ATM farelerinin kurbanı oldu. ATMye kurdukları düzenekle Altunun kredi kartını kopyalayan dolandırıcılar, hesaptan 3 bin 450 TLyi çaldı.

Emekli polis olan bilişim suçları uzmanı İsa Altun, İstanbul Halkalıda bir bankanın ATMsine gitti. İşlem yapmak için kredi kartını bankamatiğe yerleştirdi, ancak ATM karta el koydu. Altun, hemen bankaya girip durumu bildirdi. Yapılan incelemede Altunın kartının dolandırıcılar tarafından kopyalandığı, emekli maaşından 2 kez bin 500 TLnin başka bir hesaba havale edildiği, 450 TLnin nakit olarak çekildiği, ATMnin bu nedenle kartı alıkoyduğu anlaşıldı.

EMEKLİ MAAŞI GİTTİ

Soluğu Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığında alan Altun, kendisini dolandıran ve emekli maaşını alan kişinin bulunarak cezalandırılmasını istedi.
 

HIRSIZLAR ARTIK EKRANDAN GİRİYOR

Uzmanı olduğu konuda dolandırılan Altun, yaşadıklarını Habertürke şöyle anlattı: “ATMye düzenek kurulmuş, onlarca insanın kredi kartı kopyalanmış. Binlerce sanayici ve işadamına siber suçlar konusunda eğitimler verdim. Sahte düzenek kurulmuş bir ATMyi anında fark ederim. Buna rağmen böyle bir mağduriyet yaşayabiliyorum. Günümüzde hırsızlar evimize artık kapı, pencere yerine ekrandan giriyor. Oldukça da profesyonel davranıyorlar. Hiç kimse kendini yüzde 100 güvende hissetmesin. Bankalar da hesapta bir hareket olduğunda müşterilerini kısa mesajla anında bilgilendirmeli. Benim, olaydan 3 gün sonra tesadüfen haberim oldu. Antalya Kitap Fuarında Ortam Sanal Suç Gerçek isimli eserimin imza gününe gidecekken böyle bir şey yaşamam trajikomik.” (Kaynak: Habertürk)

Share.

Leave A Reply