Av Ve Yaban Hayatı Teknikeri

TANIM 

Av ve yaban hayatı teknikeri; yaban hayatı içerisinde doğal ortamın korunması, yaban hayvanlarının üretimi, avlanma yöntemleri alanlarında çalışan ara insan gücüdür.

GÖREVLER 

Av ve yaban hayatı teknikerleri orman mühendisleri gözetiminde; Görevli olduğu alanda yaban hayvanlarını inceleyerek, sayı ve cinslerini gösterir çizelge hazırlar,Hayvanların sağlıklı yaşamalarını sağlamak amacıyla veriler toplar,Doğal ortamın sayısal yoğunluğu ve dağılımının düzenli olarak sürdürülmesini sağlamak için, canlıların yaşam ortamlarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapar, Yaban hayvanlarının üretimini sağlar, Özel avlakların yönetiminde teknik eleman olarak çalışır,İl ve ilçe av komisyonlarında görev alırlar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 

Teleskop Dürbün Preparasyon aletleri Kuluçka makinası Silah Pusula

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 

Av ve yaban hayatı teknikeri olmak isteyenlerin;Doğa sevgisi olan, Hayvanlarla ilgili korkusu olmayan, Biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, Açık alanda çalışmayı seven, Bedence sağlam ve dayanıklı, İletişim kurabilme yeteneği olan, Mesafe ve yön tahmininde bulunma yeteneği olan, kimseler olması gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 

Av ve yaban hayatı geniş bir çalışma alanını kapsar ve çalışma ortamı daha çok açık alanlardır. Av ve yaban hayatı teknikerleri günün her saatinde çalışabilen insanlar olmakla birlikte genellikle gece çalışırlar. Çünkü yaban hayvanlarının önemli bir kısmı geceleri faaliyet gösterir. Çalışmalar bazen tek başına bazen de ekip halinde yapılır. Yaban hayvanları ile çalışırken kaza riski vardır. Soğuk ve sıcağa bağlı hastalıklar ile hayvanlardan insanlara bulaşabilen kuduz ve şarbon gibi birçok meslek hastalığı riski de bulunmaktadır. Çalışırlarken orman mühendisleri ve biyologlarla iletişim halindedirler. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 

Yurdumuzda av ve yaban hayatı teknikerlerine çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Gerek kamu sektöründe, gerekse özel sektörde bu konuda yetişmiş ara eleman bulunmamaktadır. Bu nedenle av ve yaban hayatı teknikerlerinin işsiz kalma riski bulunmamaktadır. Mezunlar Türkiyenin her yerinde çalışabilirler. Kamu sektöründe Çevre ve Orman Bakanlığına bağlı milli parklarda, Av ve Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan tabiat parkları, ulusal parklar, tabiat koruma alanları, biyogenetik rezervler ile Orman Genel Müdürlüğü ormanları, tarımsal ve sulak alanlar, şehir parkları, hayvanat bahçesi gibi yerlerde çalışırlar. Özel sektöre ait avlaklarda, av hayvanı üretme çiftliklerinde, av turizmi ile ilgili faaliyetleri bulunan şirketlerde, safari parkları ve avcılık kulüplerinde iş bulabilmektedirler. Yaban hayatının dünyada giderek önem kazanması, bu meslekte gelecekte de iş bulma sorunun olmayacağını göstermektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 

Mesleğin eğitimi İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Ormancılık Meslek Yüksekokulu “Av ve Yaban Hayatı” bölümünde verilmektedir 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 

Lise veya dengi okullardan mezun olanlar ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli “Eşit Ağırlıklı1 (EA1)” puanı almaları ve bu bölümü tercih etmeleri halinde ilgili programa yerleştirilebileceklerdir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 

Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince; 1Dönem:Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi,Türk dili,Yabancı dil 1 Güzel Sanatlar/Beden eğitimi, Bilgisayar uygulamaları, Matematik, Ekonomi, Zooloji, Bitkilendirme 2Dönem :Türk dili II, Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi II,Yabancı Dil II, Güzel Sanatlar/Beden Eğitimi, Odunsu Bitkiler, Yaban Hayvanlar Bilgisi, Ekoloji, Otsu Bitkiler, Ormancılık Bilgisi
3Dönem: Koruma Alanları Yönetimi, Populasyonların Düzenlenmesi, İçsu Ürünleri, Halkla İlişkiler, Yaban Hayvanlar Envanteri, Sulak Alanlar, Bitki Koruma , Seçmeli Dersler: Çevre Kirliliği, Av Hayvanlarının İzlenmesi ve Transferi, Yaban Hayati Ekolojisi 4Dönem: Yaban Hayatı Alanlarının Islahı, Av ve Yaban Hayatı Mevzuatı, Yaban Hayvanları Üretimi, Yaban Hayvanları Hastalıkları, Biyolojik Müze Yöntemleri, Avlanma Yöntemleri Uygulamaları, Seminer, Seçmeli Dersler: Doğa ve Av Turizmi, Atıcılık, Yaban Hayatı Ve Silvikültür, Avlanmak Yönetimi. Ayrıca her eğitim döneminin sonunda 40 iş günü olmak üzere toplam 80 işgünü staj yapma zorunluluğu vardır.

MESLEKTE İLERLEME 

Av ve yaban hayatı teknikerliği bölümünden mezun olanlar ÖSYM nin yaptığı (DGS) dikey geçiş sınavında başarılı olmak ve gerekli nitelikleri taşımak koşulu ile lisans düzeyinde üniversitelerin orman mühendisliği bölümüne devam edebilirler. 
Çalıştıkları işyerinde yönetici sorumluluğuna getirilebilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 

Eğitim süresince Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı öğrenci kredilerinden faydalanabilirler. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler. EĞİTİM SONRASI Av ve yaban hayatı teknikerlerinden kamu sektöründe çalışanlar, bulundukları statüde (işçimemur) devletçe belirlenen ücrete ek olarak fazla mesai ücreti de alabilirler. Özel sektörde ise kazanç, çalışılan işyerine göre değişmektedir. Ancak ücret asgari ücretin 1,5 katından az olmamaktadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 

İlgili Eğitim Kurumları,Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.