Bir günde 14,3 milyar dolarlık satış

0

Çinde, Alibaba online satış sitesi üzerinden 11 Kasım Bekârlar Gününde 24 saatte 710 milyon ödeme gerçekleştirildi.

Çinde online alışveriş sitesi Alibaba, 11 Kasım Bekârlar Gününde toplam 14, 3 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi.

Şinhua ajansının haberinde, Çinde Bekârlar Günü olarak kutlanan 11 Kasımda, dünyanın en büyük online alışveriş sitelerinden Alibabanın, geçen yıl aynı günde yaptığı 51,7 milyar yuanlık satışını yüzde 60 artırarak, bu yıl 14,3 milyar dolarlık (91,2 milyar yuan) hasılat elde ettiği belirtildi.

Haberde, Alibaba sitesinde satılan ürünlerin başında cep telefonu gelirken, saat, tv setleri, süt, bal ve çerez gibi ürünlerin de en çok satılan ürünler arasında olduğu ifade edildi. Alibaba online satış sitesi üzerinden 24 saatte 710 milyon ödeme gerçekleşirken, saniyede 85 bin 900 satış yapıldığı kaydedildi. 

Alibabanın sahibi Jack Manın, 11 Kasım Bekârlar Gününün küreselleşmesini umduğu ifade edilirken, şirketin yapılan rekor satışla Guinness Rekorlar Kitabına başvurmaya hazırlandığı bildirildi. Satın alınan ürünlerin, 1,7 milyon kurye, 400 bin araç ve 200 uçakla sahiplerine ulaştırılması öngörülürken, Bekarlar Gününün ilk saatinde 3,9 milyar dolarlık satış da Alibabayı yeni bir rekora taşımıştı.

Çinde internetten yapılan alışverişlerin yüzde 80i Alibabada sitesi üzerinden gerçekleşiyor. Alibaba, Çinde ürün satmak isteyen uluslararası firmalara ve deniz aşırı ülkelere satış yapmak isteyen Çinli firmalara ulaşmayı amaçlıyor.

Share.

Leave A Reply