Boğaz köprüsü özelleştiriliyor

0

2016 bütçe rakamları ve Özelleştirme İdaresi verilerine göre devletin özelleştirme programında Boğaz Köprüsü de dahil 22 tane kuruluş bulunuyor.

Milli Piyango İdaresinin satışı beklenirken bazı limanlar da özel sektöre satılacak. Sümer Holdingin de 2020ye kadar özelleştirilmesi bekleniyor. İki boğaz köprüsü de gelecek yıllar için özelleştirme programında.

 
AA muhabirinin 2016 yılı bütçe gerekçesi ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) verilerinden derlediği bilgilere göre 1986-2015 yıllarında 66 milyar 813 milyon dolarlık özelleştirme gerçekleştirildi.
2 BOĞAZ KÖPRÜSÜ BEKLİYOR
 
Halen özelleştirme kapsam ve programında 22 kuruluş yer alıyor. Bu kuruluşların 12sinde yüzde 50nin üzerinde kamu payı bulunuyor. Bunun yanı sıra, özelleştirme kapsamında 623 taşınmaz, 49 tesis, 2 liman, 10 otoyol, 2 boğaz köprüsü ile şans oyunları lisans hakkı da yer alıyor. Gelecek yılın bütçesinde de 10,8 milyar lira özelleştirme geliri hedefleniyor. 

YEŞİLÇAM FİLMİNDEKİ SENARYO GERÇEK OLUYOR

Boğaz Köprüsünün özelleştirilmesi söz konusu olunca  bir Yeşilçam klasiği olan En Büyük Şaban filmindeki usta sanatçı Kemal Sunala Boğaz Köprüsünün satılmaya çalışıldığı o efsaneleşen sahneler akıllara geliyor.  İşte En Büyük Şaban filminden o sahne…

 
 
 

 

 
 
5 SANTRALIN DEVİR ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
 
Gelecek dönemin özelleştirme programında, elektrik üretim tesisleri önemli yer tutacak. Bu tesislerin özelleştirilmesine kurulu gücü küçük olan akarsu santralleriyle başlanmış, 2013te toplam 64 megavat kurulu gücündeki 17 santralin, 2014te de toplam 5,5 megavat kurulu gücündeki 5 santralin özelleştirme işlemleri tamamlanmıştı. Toplam kurulu gücü 2,9 megavat olan 5 santralin ise devir çalışmaları sürüyor.
 
KALAMIŞ YAT LİMANI BEKLİYOR
 
Yakın dönemde özelleştirme ihaleleri ile dikkati çekecek alanlardan biri limanlar olacak. Derince Limanının 543 milyon dolar bedelle 39 yıl için özelleştirilmesiyle hız kazanan süreçte, gelecek yılın ikinci çeyreğinde de İzmir Yük ve İzmir Kruvaziyer Limanlarının ihaleye çıkarılması planlanıyor. Öte yandan Fenerbahçe Kalamış Yat Limanının özelleştirmesinde ikinci sıradaki teklif sahibine verilen ek sürede 21 Aralık 2015te sona erecek.
 
10 ARALIKTA EK SÜRE DOLACAK 
 
Milli Piyango İdaresine ait şans oyunlarının özelleştirilmesi ihalesinde de en yüksek ikinci teklifi veren ERG-Ahlatcı Ortak Girişim Grubunun (OGG), ÖİBden istediği ikinci ek süre 10 Aralıkta dolacak. ERG-Ahlatcı OGG, bu tarihe kadar lisans sözleşmesini imzalamak için bir adım atmazsa, özelleştirme sürecinde başa dönülecek ve yeniden ihaleye çıkılacak. 
 
SÜMER HOLDİNG İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
 
Sümer Holding AŞnin de kendi varlıklarından kalanlar ile birleştirilen şirketlerden gelen atıl taşınmazlar ve diğer varlıkların özelleştirme işlemleri devam ediyor. ÖYKnın ilgili kararı ile holdingin özelleştirme süresi 31 Aralık 2020ye kadar uzatılmış durumda. Bu tarihe kadar mevcut varlıkların özelleştirme işlemlerinin sonuçlandırılması hedefleniyor. 
Share.

Leave A Reply