Bunu yaptıranın borcu siliniyor! Son gün 30 Eylül

0

Gelir testine girmediği için yüklü Genel Sağlık Sigortası borcuyla karşılaşanlar, 30 Eylülü kaçırmayın. Test sonucu çıkan gelire göre borçlar silinecek

Genel sağlık sigortası (GSS) borcu olanlar dikkat! Gelir testi yaptırmadığı için tavandan çıkan borçla karşılaşanlara torba yasa ile tanınan imkandan yararlanmak için son günlere girildi.

Borçtan kolayca kurtulmak için, 30 Eylülün kaçırılmaması gerekiyor. Bu tarihe kadar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurup gelir testi yaptıranların borcu gelirine göre silinecek. Test sonucunda kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3te 1inden (424.5 lira) az çıkanların borcu silinecek.

 

Gelir bu rakamın üzerinde çıkarsa, gelir oranında belirlenecek prim geçmişe yönelik olarak yeniden hesaplanacak. Böylece borç azalacak. Bu borç da 30 Kasıma kadar Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine başvurularak yapılandırılabilecek. Teste girdiği halde borcunu ödemeyenler için yapılandırmada son tarih 30 Kasım.
 
KİMLER TESTE GİRMELİ

 Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar ve çalışmayanlar.
 Lise ya da üniversite eğitimini tamamlamış, artık anne veya babası üzerinden sağlık yardımı almayan gençler.
 
KİMLER MUAF OLUYOR

 Sigortalı olanların tamamı,
 İsteğe bağlı sigorta primi ödeyenler,
 Emekli ve dul-yetim aylığı alanlar,
 İşsizlik maaşı alanlar,
 65 yaş aylığı ve engelli maaşı alanlar,
 Yukarıda sayılan kişilerin eşleri, eğitim durumuna göre yaş şartını aşmamış ve evli olmayan çocukları ile geçimleri sigortalı tarafından sağlanan anne ve babaları,
 20 yaşını doldurana kadar lise, 25 yaşını doldurana kadar üniversite öğrencisi olanlar,
 1 Ekim 2008den önce bakmakla yükümlü olunan kız çocukları evlenene kadar.

Share.

Leave A Reply