Diş Protez Teknisyeni

TANIM 

Diş hekiminin kendisine verdiği ölçülere göre hastanın eksik olan diş ve ağız dokularını tamamlayan ve düzenleyen, protez ve diş köprülerini yapan kişidir. 

GÖREVLER 

Diş hekimince alınan ağız kalıbı üzerine alçı ile suyukarıştırarak yaptığı hamuru dökerek, alçı model elde eder, Alçı kalıptan akrilik denilen maddeyi çıkarır, Diş hekimince yapılan provadan gelen dişleri mumlayarak diş eti şeklini verir, Dişleri mum kalıbın yerine plastik kalıba yerleştirir (mufta safhası), Kalıptan çıkardıktan sonra, tesviye (fazlalıkların alınması) işlemini yapar, Protez cilası yapar, Kırılan protezleri tamir eder, Kron köprü yapar, Çarpık dişlerin düzeltilmesi için gereken malzemeleri hazırlar (bağlama kanalları), Kullandığı aletlerin bakımını yapar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 

Kıymetli ve kıymetsiz metal alaşımları, alçı, mum, porselen tozları, cila, plastik vb., Elektriksiz el aletleri (mufla, bol bol kaşığı, modelaj, ateş spatülü, pense çeşitleri, makas, testere vb.), Elektrikli el aletleri ve makineler (tur motorları ve mikromotorlar). 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 

Diş protez teknisyeni olmak isteyenlerin; El becerisine sahip, Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen, Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine ve estetik görüşe sahip, Renkleri ayırdedebilen, Ayrıntılara dikkat edebilen kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 

Diş protez teknisyenleri, diş laboratuarlarında görev yaparlar. Çalışma ortamı farklılık gösterebilir. Metal döküm ve metal tesviye işlerinin yapıldığı laboratuarlar tozlu ve gürültülü olabilir. Akrilik ve porselen çalışması yapılan kısımlar temiz ortamlardır. Birinci derecede malzeme ve aletlerle çalışılır. Diş Protez teknisyenleri Diş hekimleri ile iletişim içinde görev yaparlar. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 

Diş protez teknisyenleri özel diş laboratuarlarında, kliniklerde ve kamu ve özel hastanelerde iş bulabilirler. Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde iş bulma şansları biraz azdır. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 

Meslek eğitimi Sağlık meslek liselerinin “Diş Protez” bölümlerinde verilmektedir. Ayrıca; Mesleki Eğitim Merkezlerinde “Diş Protezcisi” mesleğinin eğitimi verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 

Sağlık meslek liselerine girebilmek için, ilköğretim okulu mezunu olmak ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan orta öğretim kurumları öğrenci seçme ve yerleştirme sınavında (OKS) başarılı olmak gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince öğrenciler, meslek dersleri olarak Diş Morfolojisi, Tam protezler, Bölümlü Protezler, Sabit Protezler, Ortodonti, Mikrobiyoloji, ÇeneYüz Protezleri, İlkyardım, Sağlık İstatistiği, Hastalıklar Bilgisi ve genel kültür dersleri okutulmaktadır 

MESLEKTE İLERLEME 

Sağlık meslek liselerinin “Diş Protez Teknisyenliği” bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Ağız Diş Sağlığı , Ağız ve Diş Sağlığı, Diş Protez, Sağlık Kurumları İşletmeciliği ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde bu proğramlara kayıt yaptırma hakkına sahip olurlar. Çeşitli üniversite ve özel laboratuarların düzenledikleri ücretli kurslara katılarak mesleki bilgi ve becerilerini artırabilirler. 

BENZER MESLEKLER: 

Diş protez teknikeri, Protez ortez teknikeri. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 

Eğitim süresince kazanç söz konusu değildir. Kamu kesiminde çalışanlar sağlık hizmetlerisınıfından asgari ücretin yaklaşık 23 katı tutarında ücret almaktadırlar. Özel işyerlerinde çalışanların ücreti ise işyerinin durumuna göre ve çalışan kişinin beceri ve deneyimine göre değişiklikler gösterir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 

İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,