Emeklilere 1.200 lira için geri sayım başladı

0

Seçimlerden tek başına iktidar olarak çıkan AK Parti, vaatlerini hayata geçirmek için düğmeye basıyor.

Öncelikler arasında emeklilere yönelik vaatler de dikkat çekiyor. Başbakan Ahmet Davutoğlunun, geçen hafta kurmaylarıyla yaptığı strateji toplantısında gerekli adımların atılması için talimat verdi.

100 günlük Eylem Planı hazırlığı yapılırken, bu planda öncelik 10 kesime verilecek. Yılbaşına kadar emeklilerden taşerona, asgari ücretliden polislere kadar farklı kesimlere yönelik düzenlemeler çıkarılacak. Diğer vaatler de, peş peşe 2016 yılında devreye girecek.

YILBAŞINA KADAR ÇIKACAK

İşte AK Partili bakan ve yöneticilerle ekonomi yönetiminin detaylar üzerinde çalışmaya başladığı öncelikli adımlar:

– Asgari ücretlinin halen bin TL olan ücreti, 1.300 liraya çıkarılacak. Hükümetin, Asgari Ücret Tespit Komisyonuna teklif edeceği rakamın, 2016 yılı başından itibaren verilmeye başlanması planlanıyor.

ESNAF DA RAHATLAYACAK

– Söz konusu planlamada esnafı rahatlatacak adımlar da öncelikli. 30 bin TLye kadar faizsiz kredi verilecek ve 51 ilde uygulanan yüzde 6 oranındaki işveren sigorta priminde esas alınan 10 işçi çalıştırma zorunluluğu kalkacak. – Taşeron çalışanlarla ilgili vaat de öncelikli hayata geçirilecek. Kamuda çalışan 200 bini aşkın taşeronla ilgili gerekli adım yıl sonuna kadar atılacak. 2016 başında bu kesim de, kamunun kadrolu personeli olacak.

– Polislerin ek göstergesi 2 bin 200den 3 bine çıkarılacak. Emniyet hizmet tazminatı da yüzde 25 artacak. Bu adım da öncelikli pakette yer alacak. Askerlerle ilgili düzenlemenin de eklenmesi bekleniyor. Evin %15i devletten

– Ev sahibi olmak isteyenler, gerekli paranın dörtte birini bankada biriktirirse, evin bedelinin yüzde 15ini devlet verecek.

– Kadınlara 30 bin TLye kadar faizsiz kredinin yanında, doğum izninde geçirdikleri süre de kıdemlerine işlenebilecek. Aylık 100 liralık fark

– Emeklilerin maaşına yıllık 1.200 TL ek katkı getirecek adım hızla atılacak. Maaşlara aylık 100 TLlik fark yansımış olacak.

– Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 10luk prim kesintisi kalkacak.

– Çiftçiye daha ucuz yem ve gübre sağlanacak. Bunun için yem ve gübredeki KDV kaldırılacak.

Share.

Leave A Reply