Emekliye 3 zam birden geliyor

0

Ocakta emeklilere yeni zamlar göründü. Rutin Ocak zammıyla da bazı emekliler 3 zamma birden kavuşacak…

AK Parti, emeklilere müjdelerini hayata geçirmek için kolları sıvadı. Emeklilere sözü verilen düzenlemeler öncelikli olacak.

2 önemli vaat için gerekli yasa hızla çıkarılacak. Yasanın yürürlüğe girmesiyle de SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin tamamı ekstra 100 lira seyyanen zam alacak, emekli esnafın maaşından yapılan yüzde 10luk Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırılacak.

Bu 2 düzenlemenin de Ocak ayında maaşlara yansıması bekleniyor. Böylece emekliler, Ocakta rutin artışların yanı sıra yeni zamlara kavuşacak.

Yasal düzenlemeler Ocakta yürürlüğe girerse; tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına önce rutin enflasyon zammı yapılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, 2015 yılının ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam alacak. Bunun üzerine 100 liralık seyyanen zam da eklenecek. Bu emeklilerden esnaflık yapanlar, yüzde 10luk destek primi kesintisinin kaldırılmasıyla bir avantaj daha yakalayacak. Maaştan kesinti kalkacağı için, emekli esnafın geliri artacak. Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin tamamı Ocakta 2 zam birden almış olacak, bazıları da 3 artıştan yararlanacak.

Memur emeklilerine ise Ocakta toplu sözleşme kapsamında belirlenen yüzde 6lık zam yansıtılacak. Ayrıca 2015ten enflasyon farkı oluşursa, bu da Ocak maaşlarına eklenecek. Merkez Bankasının enflasyon hedefini yükseltmesi, bu yöndeki beklentileri güçlendirdi. Enflasyon farkı gerçekleşirse, tüm memur emeklileri de 2 zam birden almış olacak. Ayrıca memur emeklilerinden esnaflık yapanlar, yüzde 10luk destek primi kesintisinin kaldırılması sayesinde bir avantaj daha yakalayacak.

Share.

Leave A Reply