Emekliye 5 maddelik zam müjdesi

0

Yaz aylarında emeklilerin yüzünü güldürecek gelişmeler yaşanacak. Maaşlarda yapılacak artışların yanı sıra ekstra zamlar devreye girecek.

2000 yılı sonrasında emekli olanları ilgilendiren intibak kesinlik kazanacak. Tüm emeklilerin promosyon alması için dava süreci başlayacak.

İşte emeklilerin yaz aylarında karşılaşacağı gelişmeler:

-HERKESE ZAM: Tüm SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Temmuzda, bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam alacak. Uzmanlar, 6 aylık enflasyonun yani maaş zammının yüzde 5-5.5 civarında olacağını tahmin ediyor. Memur emeklileri ise Temmuzda, toplu sözleşme çerçevesinde yüzde 3 zam ve enflasyon farkı alacak. Memur emeklilerinin Temmuzda fark alması için ilk 6 aylık enflasyonun yüzde 3ü aşması gerekiyor. 6 aylık enflasyon yüzde 5.5 çıkarsa, enflasyon farkı yüzde 2.5 olacak. Memur emeklileri yüzde 3 zam artı yüzde 2.5 fark alacak.

-SEYYANEN 100 LİRA: Enflasyon zammının ardından maaşı bin 100 liranın altında kalan SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Temmuzda ayrıca seyyanen zam da alacak. Bin lira ve altında maaşı olanlara 100 lira, bin liranın üzerindekilere de maaşları bin 100 lirayı geçmeyecek şekilde zam yapılacak.

-DESTEK PRİMİ AZALIYOR: Emeklilerden ticari faaliyette bulunanlar, ayrıca Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisinin azalmasıyla kazançlı çıkacak.
Kesinti, Temmuzdan itibaren yüzde 15ten yüzde 10a indirilecek.
Uygulamayla, 630 bin 485 emeklinin maaşında yüzde 5 artış sağlanacak. Aylık kazanç ortalama 50, en çok 153 lira olacak.

-İNTİBAK BELLİ OLUYOR: 2000 yılı ve sonrasında emekli olanları ilgilendiren intibak için açılan davalarda karar aşamasına gelindi. İşçi, Memur ve Bağ-Kur Emeklileri Derneğince açılan dava 29 Haziranda, Türkiye Emekliler Derneğinin (TÜED) davası da 2 Temmuzda görülecek.

TÜEDin açtığı davada bilirkişinin intibak talebini haklı görmesi umutları artırdı. Çıkacak intibak kararı, 50 ila 355 lira arasında zam yolunu açacak.

-PROMOSYONDA SÜREÇ BAŞLIYOR: Emeklilerin banka promosyonu alması için süreç başlıyor. Emekli-Senin açtığı ve Ankara 3üncü İş Mahkemesinde görülecek dava, önümüzdeki günlerde başlayacak. Davadan çıkacak olumlu bir karar tüm emeklilere
promosyon yolunu açacak.

Share.

Leave A Reply