Emisyon skandalı Boscha sıçradı

0

ABDli yetkililer Alman otomobil şirketİ Robert Bosch GmbH firmasını Volkswagenin (VW) emisyon standartlarında yaptığı yolsuzluktaki rolü hakkında incelemeye aldı.

Konuyla ilgili kaynakların verdikleri bilgilere göre ABD Adalet Bakanlığına bağlı federal savcılar, dünyanın en büyük otomobil tedarikçisi Boschun, Volkswagen tarafından yıllardır ABD emisyon standartlarında yolsuzluk yaptığını bildiği veya buna katıldığı konusunda inceleme başlattı.

Bosch, Volkswagenin altı modelinde ve Audide emisyon testlerinde yolsuzluk yapıldığının kabul edildiği modellerde kullanılan dizel motorların önemli parçalarını üretti. Kaynaklar aynı zamanda federal yetkililerin, yolsuzluğun VW hiyerarşisinde ne kadar uzandığını araştırdığını da söyledi.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar soruşturmanın henüz erken bir safhada olduğunu ve ABDli yetkililerin Bosch tarafından yanlış bir şey yapıldığına dair henüz bir kanıt bulmadıklarını söyledi.

VW daha önce 2.0 litre dizel modellerinde ABD temiz hava testleri yapılırken çalışan fakat daha sonra araç yola çıktığında çalışmayan bir yazılım yüklendiğini kabul etmişti. Şirket Eylül ayında yaptığı bir açıklamada 482,000 tanesi ABDde olmak üzere dünya genelinde 11 milyon aracın etkilendiğini belirtti.

BOSCHTAN YORUM YAPILMADI

Bir Bosch sözcüsü ve ABD Adalet Bakanlığı sözcüsü konu hakkında yorum yapmadı.

Bosch, EDC17 isimli motor kontrol modülü ve Volkswagen, BMW BMWG.DE ve Mercedes-Benzin DAIGn.DE de dahil olduğu Kuzey Amerikada satılan dört silindirli bütün arabalardaki temel yazılımları sağlıyor. Bu sistemler bir aracın egzoz olarak salınmadan önce kullanılan akaryakıtı nasıl temizlediğini belirliyor.

ABDli yetkililere göre Volkswagen laboratuvardaki emisyon kontrol testleri sırasında sistemi açan fakat araç yola çıktığında sistemin kapanmasını sağlayan bir motor yazılımı kullandı.

 NASIL CEZA ALIR?

Bir çevre avukatı olan Dantel Rizesel, yetkililerin Boscha ceza verebilmesi için tedarikçinin bu yazılımın Volkswagen tarafından emisyon şartlarını atlamak için kullanıldığını bildiğini kanıtlaması gerekiyor dedi.

Rizesel, “Eğer bir suç olduğunu biliyorsanız ve bu suçun bir kısmını aktif bir şekilde kolaylaştırıyorsanız o zaman oltaya takılırsınız.

“Temiz dizel” otomobillerde kullanılan parçaların en büyük tedarikçilerinden olan Bosch, bu teknolojinin ABD pazarında kabul edilmesi için ilk girişimleri yapan şirketlerden. Kongre kayıtlarına göre Almanya merkezli şirket ABDli yasa yapıcıların ileri dizel teknolojisini yaygınlaştırması için 2005 yılından bu yana lobi çalışmaları yapıyor.

Daha önce Reuterse konuşan bir Bosch yetkilisi şirketin otomotiv firmalarının istekleri doğrultusunda motor yönetim sistemleri gibi parçalar tedarik ettiğini ve bu parçaların araç sistemlerinin bütününe nasıl entegre edildiğinin şirketlerin kendi kararı olduğunu belirtti.

Bir Volkswagen sözcüsü konu hakkında yorum yapmayı reddetti.

Share.

Leave A Reply