Erkek Giysi Tasarım Teknisyeni

TANIM 

Tasarım öğelerini kullanarak erkek giyimidış giyim (gömlek, yelek, ceket, pantolon) ürünlerinin günün modasına göre tasarımını yapan, kalıplarını hazırlayan ve numune ürününü diken kişidir. 

GÖREVLER 

Hedef pazara yönelik araştırmalar yapar, Günün modasını ve gelişmeleri takip eder, İş akışı ile ilgili planlamayı yapar, Hazır giyim ve ısmarlama giyim ünitelerinde, uygulanabilir nitelikte erkek giysi tasarımını ve teknik çizimini yapar, Bu tasarıma uygun tekstil ürününü saptar veya tekstil ürününe göre model tasarımı yapar, Tasarım panosu hazırlar, Bilgisayar desteğinde veya elle çizdiği modelin kalıbını hazırlar, Kesim planı ve malzeme hesabı yapar, İlk deneme üretimini gerçekleştirir, Tasarımlara uygun aksesuar seçimini yapar, Yeni sezona koleksiyon hazırlar, katalog hazırlığına katılır. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 

Çeşitli model ve model kitapları, Kalıp malzemeleri, Overlok makineleri, Sanayi tipi dikiş makineleri, Kumaşlar,telalar,iplikler Bilgisayar ve malzemeleri, Atölye masası, Çeşitli kalem ve cetveller, Ütü ve malzemeleri vb. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 

Erkek giysi tasarım teknisyeni olmak isteyenlerin ; Modayla ilgili, Şekil uzay ilişkilerini görebilen, Hayal gücü zengin, yaratıcı, yeniliklere açık, estetik görüşe sahip, Renkleri ve şekilleri ince ayrıntıları ile algılayabilen, Göz , el ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen, Dikkatli, titiz, düzenli, Ekip çalışmasına yatkın, İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 

Ağırlıklı olarak özel sektörde tekstil, konfeksiyon üretimi yapan fabrika ve atölyelerde çalışırlar. Çalışma ortamı genellikle aydınlık, temiz, sessiz ama yoğun çalışma ortamıdır. Küçük işletmelerde kalıp hazırlamak için ayrı bir bölüm bulunmamaktadır. Atölyenin içerisinde yoğun ve gürültülü ortamda çalışmaktadırlar. İşveren, müşteri ve çalışanlarla sürekli iletişim halinde çalışırlar. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 

Erkek giysi tasarım teknisyenleri kamu ve özel sektöre ait hazır giyim işletmelerinde (deri hazır giyimde dahil) çalışabilirler. Ayrıca meslek elemanları kendi işyerini açabilirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 

Mesleğin eğitimi Anadolu kız meslek /Anadolu meslek liseleri, kız meslek liseleri ve çok programlı liselerin “Tekstil Konfeksiyon” alanı “Erkek Giysi Tasarım” dalında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 

Anadolu meslek /Anadolu kız meslek liselerine girebilmek için ilköğretim okulu mezun olmak ve Milli Eğitim Bakanlığınca. merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavında başarılı olmak. Kız meslek liseleri ile çok programlı liselerin “Tekstil Konfeksiyon alanına” girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 

Anadolu kız meslek/ Anadolu meslek liseleri, Kız meslek liseleri ile çok programlı liselerde eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim boyunca genel kültür derslerinin yanı sıra Temel Sanat Eğitimi, Bilgisayar, Araştırma Teknikleri, Girişimcilik, İnsan ilişkileri, Kalite Kontrol, Tekstil Bilgisi, Üretim Planlaması, Temel Tasarım Bilgisi, Tasarım Uygulamaları, Kalıp ve Tasarımları gibi meslek dersleri okutulmaktadır. Anadolu meslek/ Anadolu kız meslek ve kız meslek liselerinin 11.sınıfında öğrenim gören öğrenciler 3308 sayılı yasaya göre 3 gün işletmelerde beceri eğitim yapar, 2 gün okulda teorik eğitime devam ederler. 

MESLEKTE İLERLEME 

Mezunlar alanlarında ustalık sınavına girerek başarılı oldukları taktirde Ustalık Belgesi almaya ve kendi işyerlerini kurmaya hak kazanırlar. Erkek giysi tasarım teknisyeninin yükselmesi, kendini yenilemesine, deneyimine bağlıdır. Meslek liselerinin Tekstil Konfeksiyon alanından mezun olanlar, Deri konfeksiyon, Kostüm Tasarımı, Tekstil ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları taktirde yerleştirilebilirler. Ayrıca Meslek Liselerinin ” Tekstil Konfeksiyon” alanından mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS na girip yeterli puanı almaları ve “Giyim Öğretmenliği” , “Giyim Endüstri Öğretmenliği” ile “Hazır Giyim Öğretmenliği”, “Tekstil Öğretmenliği”, “Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği, Moda Tasarımı Öğretmenliği, Moda Tasarımı” (Endüstriyel Sanatlar Y.O) Lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 

3308 sayılı “Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu” gereğince, işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin %30undan az olmamak üzere ücret verilmektedir. Eğitim gören öğrencilerin iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır ve bütün öğrenci haklarından yararlanırlar. Eğitim görülen işletmenin sağlayacağı sosyal olanaklardan faydalanırlar. Eğitim tamamlandıktan sonra özel sektörde aylık kazanç çalışılan işletmenin ücret politikası ve toplu iş sözleşmelerine göre belirlenmektedir. Kendi işyerlerinde çalışanlar ise yaptıkları işin yoğunluğuna göre kazanç sağlamaktadırlar. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 

İlgili Eğitim Kurumları , Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi , Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri,