Etkili Bir Sunum Nasıl Yapılır?

0

Etkili Bir Sunum Nasıl Yapılır?

Bir çoğumuz sık sık şirket içindeki veya daha büyük ölçekteki ortamlarda sunum yapma ihtiyacı duyuyoruz. Sunum yapanların çoğu kendini gergin hissediyor çünkü kalabalık bir ortamda sunum yapmanız gerekiyor ve dinleyen herkes sizin o konuda uzman olduğunuzu düşünüyor. Bu da sizin sunum yaparken gergin olmanıza neden olabilir.

Aşağıdaki kuralları takip ederek bir konuda uzman olmasanız bile iyi bir sunum performansı çıkarabilirsiniz.

1. Katılımcıları Tanıyın

Mümkün olduğunca katılımcı profili hakkında bilgi edinmeye çalışın, elde edeceğiniz bilgiler sizin ne konuşmak istediğinizle değil katılımcıların sizden ne öğrenmek istediğiyle alakalıdır.
Örnek olarak, katılımcıların yaş ortalamasını ve sunum içeriği hakkındaki bilgilerini öğrenmek sunumun üslubunu, tonunu ve içeriğini belirlemenizde önemli rol oynamaktadır. Özellikle sunumun katılımcıların bildikleri şeyleri değil, bilmek istedikleri şeyleri içerdiğinden kesinlikle emin olun.

2. Sunumun İçeriği

Sunumun başına ana hatları belirten özet bir slayt ve sonunda ise anlattığınız önemli konu başlıklarıyla ilgili bilgi veren bir slayt koymak oldukça faydalı olacaktır.
Özet slaytında, katılımcılara sunumun ne hakkında olacağından ve tam olarak ne anlatacağınızdan bahsedin. Sunumunuzu bitirirken katılımcılara ne anlattığınızdan bahsederek katılımcıların sunumun önemli noktalarını hatırlamasını sağlayın.

3. Slaytların İçeriği

Slaytlarınızı eğlenceli olarak hazırlayın. Çok fazla madde işareti (bullet points) kullanmayın ve sunumunuzun kalabalık ve karmaşık görünmesini engelleyin. “Az ama öz” deyimini de aklınızdan çıkarmayın. Çalışacağından emin olmadıkça slaytlar arası geçişlerde animasyonlara çok fazla yer vermeyin. Alışık olmadığınız farklı bir ortamda veya bilgisayarda sunum yapacaksanız animasyonlar sistemsel sorunlardan dolayı çalışmayabilir bu da sizin sunumunuzu bölmenize ve katılımcıların odaklanamamasına neden olacaktır.

4. Katılımcılarla Duygusal Bağlantı Kurun

Her fırsatta katılımcılarla iletişim kurmaya çalışın. Katılımcıların gözlerine bakın slaytlara değil. Mizahi bir davranış sergileyin fakat şov yapmayın. Mimiklerinizi ve ellerinizi kullanın. Sesinizin tonu konusunda dikkatli olun. Arkadaşca seslenin bir patron gibi değil. Mümkün olursa hikayeler anlatın. İnsanlar genellikle diğer insanların yaşamlarını duymaktan memnun olurlar çünkü onların hikayesinde kendilerinden ortak noktalar bulabilirler. Ek olarak, hikayeler eğer anlatmak istediklerinizi içeriyorsa grafiklerden ve madde işaretlerinden çok daha etkili olacaktır. Çünkü insanlar daha kolay hatırlayacaktır.

Yazar: Ömer Faruk Bayçöl

Kaynakça: http://www.personalbrandingblog.com/how-to-give-a-great-presentation/

 

Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi

Share.

Leave A Reply