Fed faiz kararını açıkladı

0

Piyasaların yakından takip ettiği karar açıklandı. ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini yüzde 0 ile 0,25 aralığında bırakma kararı aldı

ABD Merkez Bankası, politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında bıraktı. Ekonomik aktivitenin ılımlı bir hızla iyileştiği belirtilen açıklamada “İstihdam ve enflasyon hedeflerindeki ilerleme Aralıkta değerlendirecek” denildi. Fed kararının ardından da dolar uluslararası piyasalarda 2,92nin üzerine çıktı.

Piyasaların yakından takip ettiği karar açıklandı.
ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini yüzde 0 ile 0,25 aralığında bırakma kararı aldı.
Reuters anketine katılan 46 ekonomistin tamamı Fedin politika faizini değiştirmeyeceğini tahmin ediyordu.
Banka, 16 Aralık 2008den bu yana faizi aynı seviyede tutuyor.
9A KARŞI 1 OYLA 
Faizlerin sabit tutulması kararı 9a karşı 1 oyla alındı. Jeffrey Lacker karara muhalefet etti.
Fedin toplantı metninden küresel gelişmelerin ekonomik büyümeyi sınırladığına yönelik ifade çıkarıldı.
ARALIK VURGUSU
Ekonomik aktivitenin ılımlı bir hızla iyileştiği belirtilen açıklamada “Komite maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedeflerine doğru gerçekleşen ve beklenen ilerlemeyi Aralıkta değerlendirecek” denildi. Fed açıklamasında ilk faiz artırımına başlamadan önce enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru ilerlediğinden oldukça emin olmak gerektiğine vurgu yapıldı. İstihdam piyasasında daha fazla gelişme görülmesi durumunda, geçici etkilerin kalkmasıyla birlilte enflasyonun yükselebileceği belirtildi. Fed yılın son toplantısına ilişkin kararı 16 Aralıkta açıklayacak.
DOLAR 2,93ÜN ÜZERİNE ÇIKTI 
Fedin faiz kararının ardından dolar uluslararası piyasalarda 2,93ün üzerine çıktı. Karar öncesi dolar 2,89un hemen üzerinde seyrediyordu.
Fed faizi sabit bırakma kararı alırken, Aralık ayının faiz artışı için masada olduğuna yönelik sinyal verdi.
Share.

Leave A Reply