Güverte Teknikeri / Uzakyol Güverte Zabiti

TANIM 

Uzak yola giden gemilerin yönetimi ile ilgili görevleri yapan kişidir. 

GÖREVLER 

Deniz taşıt araçları ile yapılan taşımalarda yükün gemiye alınması işlerini yapar, Alınan yükün limanlarda ilgililere teslimini yapar, Geminin seyri ve geminin yönetimi ile ilgili işleri yürütür. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 

Dürbün, teleskop, bilgisayar, puantaj kartları, manifesto (Alınan malın ayrıntılı olarak gösterildiği miktar, adet, ağırlık vb. belge), seyir defteri. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 

Güverte teknikeri/ uzakyol güverte zabiti olmak isteyenlerin; Açık denizlerde çalışmaktan sıkılmayan, Hem fizik, matematik gibi fen derslerine, hem de ekonomi ve hukuk gibi sosyal bilim derslerine ilgi duyan, Uzun süre evlerinden ayrı kalabilecek psikolojik yapıya ve denizlerde görev yapabilecek düzeyde fiziksel özelliğe sahip, Dikkatli ve tedbirli, Makinelerle çalışmaktan hoşlanan, Sabırlı, işbirliğine açık ve sorumluluk taşıyabilenkimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 

Güverte teknikeri/ uzakyol güverte zabiti, açık denizlerdeki gemilerde çalışırlar. Çalışma ortamı açık alan ve sessizdir. Bazen kapalı ortamda da çalışırlar. Görev yaparken; Deniz ve liman işletme teknikeri, Gemi kaptanı, Yolcular, Çalışma arkadaşları, Meslektaşlarıyla
sürekli iletişim halinde bulunurlar. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 

Güverte teknikeri deniz nakliyat şirketinde, Özel denizcilik şirketlerinde, Turizm sektöründe görev alabilirler, Eğitimin verildiği okul sayısı sınırlı olduğundan ve üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde deniz ticareti gün geçtikçe önemini artırdığından dolayı iş bulma olanakları (yerli ve yabancı firmalarda) oldukça fazladır. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 

Meslek eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Güverte” bölümünde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 

Meslek liselerinin, Güverte, GüverteAvlama, Yat Kaptanlığı bölümlerinden mezun olanlar “Güverte” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler. 
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli “Sayısal (SAY1)” puanı almaları halinde sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde YÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 

Meslek Yüksekokullarında eğitim süresi 2 yıldır. Eğitimin 1. Yılında; Yabancı Dil, Matematik, Fizik, Kimya, İnkılap Tarihi, Meteoroloji Deniz Ticaret Hukuku, Programlama, Ekonomi, Beden Eğitimi, İş ve İşçi İlişkileri, Liderlik, Pazar Araştırmaları, İş Hukuku, İşletme Yönetimi, Seyir. 2. Yılda; Seyir, Meteoroloji, Gemicilik, Elektrik, Oşinografi, Yük İşlemleri, Deniz Muhaberesi, Deniz Ulaşım Ekonomisi, Deniz Ticaret Hukuku, Gemi İnşa, İşletme Ekonomisi, Gemi Elektroniği, Teknik Resim ve Gemi Mühendisliğine giriş dersleri ana derslerdir. 
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Güverte” Ön Lisans Diploması” ve “Güverte Teknikeri” unvanı verilir. 

MESLEKTE İLERLEME 

“Güverte” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde “Güverte” lisans programına dikey geçiş yapabilirler. 

BENZER MESLEKLER: 

Deniz ve Liman İşletme Teknikeri. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 

Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağlamış olduğu kredi ve yurt hizmetlerinden faydalanırlar. Kamu sektöründe çalışanlar teknik hizmetler sınıfından ücret almakta ve yıllık artışlardan faydalanmaktadır. Özel sektörde çalışanların ücretleri firmalara göre değişiklik göstermektedir. İş deneyimi, yabancı dil, verimlilik gibi kıstaslar ücrette önemli rol oynamaktadır. Ayrıca sözleşmeye bağlı olarak bazı sosyal yardımlar da verilmektedir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 

İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.