Fedin faiz artışına aralıkta başlamaması sürpriz olur

0

Moodys Analytics Direktörü Sweet, "Ekim ayı istihdam verileri Fedin faiz artışına aralıkta gitme olasılığını yükseltti " dedi.

Moodys Analytics Direktörü Ryan Sweet, beklentileri aşan ekim ayı tarım dışı istihdam verisinin, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artışına aralık toplantısıyla başlama olasılığını yüzde 75e yükselttiğini belirterek, “Fed yetkililerinin birçoğu, takvimlerinde aralık ayını zaten işaretlemişti. Bu güçlü verilerden sonra sıkılaştırmaya aralık toplantısıyla başlamamaları sürpriz olur” dedi.

ABDde son dört aydır beklentilerin altında seyreden tarım dışı istihdam, ekimde 271 binle tahminlerin çok üzerinde gerçekleşirken, işsizlik oranı beklentiler paralelinde yüzde 5e geriledi.

İstihdam verilerine yönelik sorularını yanıtlayan Sweet, güçlü tarım dışı istihdam artışının Fede sıkılaştırmaya başlamak için “yeşil ışık” yaktığını ifade ederken, “Ekim ayı istihdam verileri bir bütün olarak çok iyiydi ve Fedin ilk faiz artışına aralıkta gitme olasılığını yüzde 50lerden yüzde 75e yükseltti” değerlendirmesini yaptı.

Sweet, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) son iki toplantısına ilişkin bildiride, üyelerin istihdamda bir parça daha iyileşme görmek istediklerinin belirtildiğini anımsatarak, şunları kaydetti:
“Fed, faiz artışı için istihdamda biraz daha iyileşme istiyordu. Bu güçlü rapordan sonra sıkılaştırmaya başlamak için çok daha rahat hissedecekler.Fed yetkililerinin birçoğu, takvimlerinde aralık ayını zaten işaretlemişti. Bu güçlü verilerden sonra sıkılaştırmaya aralık toplantısıyla başlamamaları sürpriz olur”.

İstihdamda 68 aydır süren artışın ücretlere de yansıdığını aktaran Sweet, saatlik kazançlardaki sıçramanın enflasyonun yüzde 2 hedefine ulaşılacağına yönelik güveni güçlendirdiğini dile getirdi.

Moodys Analytics Direktörü Ryan Sweet, Fedin sıkılaştırmaya aralıkta başlamasının, daha kademeli bir faiz artış patikası izlenmesini mümkün kılacağını da sözlerine ekledi. 

Share.

Leave A Reply