İş Görüşmelerinde Sorulan Zor Sorular ve Cevapları

0

İş Görüşmelerinde Sorulan Zor Sorular ve Cevapları

İş görüşmeleri, iş bulma sürecinin belki de en sıkıntılı dönemleridir.

Hayalinizdeki iş için başvuru yaptınız ve pozitif geri dönüş aldınız. Çalışmayı çok istediğiniz o firma sizi iş görüşmesine çağırıyor. İş görüşmeleri, iş arama sürecinin en zor tarafı oldukları gibi, aynı zamanda da kendinizi en iyi ifade edebileceğiniz kısımlarıdır. Bundan dolayı bir iş görüşmesine hazırlıklı gitmek ve sorulan sorulara en doğru cevapları vermek, istediğiniz pozisyona kabul edilmeniz açısından çok önemlidir. İşte size bir sonraki iş görüşmenize hazırlıklı gidebilmeniz için, iş görüşmelerinde sorulan en zor sorular ve cevapları:

En zayıf yönünüz nedir?

Bu tip sorular, görüşmeye gelen kişinin, işveren adayları tarafından reddedildiği zaman öne sürülebilecek bir zayıflığını itiraf etmesi için sorulur. Böyle bir soruya ”Her şeye evet demem ve işime çok bağlanmam.’’ gibi bir cevap vermeniz doğru olacaktır. Bunu söyledikten sonra iş hayatınıza ne kadar kendinizi adayarak çalıştığınız ile ilgili bir örnek verin. Asla kendinize ait bir zayıflığınızı belirterek negatif ilgiyi kendinize çekmeyin. Çünkü bu işveren adayınızın iş için yeterli bir personel olmadığınızı düşünmesine sebep olacaktır. Görüşmenin odağı sizin yetenekleriniz olmalı, zayıflıklarınız değil.

Ne kadarlık bir maaşı hak ettiğinizi düşünüyorsunuz?

Maaşının ne kadar olması gerektiğini belirten bir aday işi kaybeder. Siz bu soruya karşılık bir rakam söyleyebilirsiniz ama o rakam işveren adayınızın planladığının altında bir rakam da olabilir. İşveren adayının size bir miktar söylemesini bekleyin ve daha sonra sizin ne düşündüğünüzü sorduklarında onların söylediğinden daha yüksek bir miktar söyleyin. Ayrıca ilk görüşmede asla maaş konuşmayın.

Sizi neden işe almalıyım?

Bu soruya vereceğiniz cevabı görüşmeye gitmeden önce mutlaka hazırlamış olun. CV’nizi kontrol edin ve 3 ya da 5 tane sizi öne çıkaracak özelliğinizi bulun. Mesela;” Çalışkan bir insanım.’’, ”Sorunları kolayca çözüme ulaştırırım.’’, ”Grup çalışmasına yatkınım.’’ veya ”Takım yönetme becerim gelişmiştir.’’ gibi. Sizden örnek vermenizi de isteyebilirler, hazırlıklı olun. Geçmiş performanslarınız geleceğiniz için en iyi referanslardır.

Son işinizde sevmediğiniz şey neydi?

Bu soruyu size soran işveren adayının sizden beklediği kendinize ait bir zayıf yanı ortaya sermenizdir. Kısacası bu da sizi elemek için bir taktiktir. Yani, eski patronunuz hakkında kötü konuşmak, eski işinizin uzun çalışma saatleri hakkında yorum yapmak ne kadar çekici olursa olsun, şunun gibi bir cevap vermeyi deneyin; ”Oradaki işimin sorumluluklarının beni yeterince zorlamadığını ve ilerlememi sağlamadığını gördüm.’’ veya ”Eski işimde öğrenmem gereken her şeyi öğrendim, şimdi başka alanlarda kendimi geliştirmek istiyorum.’’gibi. Böylece işveren adayınız size verecekleri her göreve hazır olduğunuzu düşünecektir.

Önümüzdeki üç ya da beş yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz?

Bu soruya verebileceğiniz en kötü cevap ”Hiçbir fikrim yok.’’ olacaktır. Gerçek düşünceniz bu bile olsa sakın böyle cevap vermeyin. Çünkü işveren adayınız için bu şöyle demektir; ”Hayatımla ilgili ne yaptığım hakkında en ufak bir fikrim yok ve bu işte ne kadar kalacağımı da bilmiyorum.’’ Bunun yerine ‘’Kendi içimde yaptığım değerlendirmeler sonucunda gördüm ki ben bu alanda bir kariyer yapmak ve kariyerimi de bu şirkette oluşturmak ve ilerletmek istiyorum.’’ demeyi deneyin.

 

Her şeyden önemlisi bir iş görüşmesine gittiğinizde kendinize güvenin ve kendinizi en iyi şekilde ifade etmeye çalışın. Görüşmeye gitmeden önce hazırlık yapmak hatta ayna karşısında birkaç prova yapmak, inanın işinizi çok kolaylaştıracaktır.

 

Share.

Leave A Reply