İş Görüşmesine Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

0

İş Görüşmesine Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Başvuru sürecinizde, başka bir şehirdeki o son görüşmeye de çağrıldınız ve artık uçuş için bavulunuzu toplama vakti geldi.

O gün geldi çattı, başka bir şehirde yaptığınız iş başvuru için görüşmeye çağırıldınız ve hemen yolculuk için hazırlanmanız gerekiyor. İş görüşmesi için yola çıkmadan yanınıza almanız gerekenleri bilirseniz, hazırlıklı olmanın verdiği güvenle hem daha rahat olursunuz hem de gereksiz eşyalarla hava alanında boşuna hamallık yapmamış olursunuz.  O zaman yanınızda mutlaka bulundurmanız gerekenlere bir göz atalım:

Olmazsa olmaz eşyalar

Ufak tekerlekli valiz

Sadece bir kaç gün şehir dışında olacağınızı varsayarsak, büyük bavul yerine küçük tekerlekli bir valizle idare edebilirsiniz.

2 tane iş kıyafeti

Yola çıkmadan önce iş görüşmesinde giyeceklerinizi belirleyin. Temiz ve ütülü kıyafetinizi, yedeğiyle beraber valizinize yerleştirin.

Rahat ayakkabılar

Topukluların her zaman daha şık olduğu kaçınılmaz ama tabi rahat yürüyebiliyorsanız. Yolda, merdiven veya yokuş çıkmak durumunda kalabilirsiniz veya taksi sizi biraz yürümeniz gereken mesafede bırakmak isteyebilir. Ayağınızda rahat ayakkabılarınız ve çantanıza yerleştireceğiniz poşetin içinde de daha sonradan binaya girerken giyeceğiniz topuklularla giderseniz daha rahat ve hızlı hareket edebilirsiniz.

Portföy dosya

İçinde görüşme yapacağınız kişilerin sayısına ek olarak en az 3 adet güncel özgeçmişinizin ve 2 tükenmez kalemin bulunduğu şık bir portföy dosya ile bilinçli olduğunuzun izlenimini bırakabilirsiniz.

Saat

Gündelik hayatta her ne kadar saatimizi kontrol etmek için cep telefonlarımızı kullansak da, görüşmede veya vaka çalışmalarında telefon yerine saatinizi kontrol etmeniz daha profesyonel olacaktır.

Nakit para

Şehir dışından geliyorsanız, uçağın rötar yapması veya yolda kaza gibi durumlara karşı hazırlıklı olmanız açısından, şehre ulaşım saatinizle, görüşme saatiniz arasına en az bir kaç saat hatta yarım gün koymanızda fayda olacaktır. Yanınızda 200TL nakit bulundurarak ulaşım sırasında karşınıza çıkabilecek sorunlar veya acil müdahaleler için hazırlıklı olabilirsiniz.

Cep telefonu

Şirkette irtibatta olduğunuz kişilerin telefonlarının kayıtlı olduğundan emin olun. Gecikme gibi bir durum söz konusu olduğunda habersiz bir şekilde sizi beklemelerini istemezsiniz. Telefon şarjınızı da unutmayın.

Yol tarifi

Gideceğiniz şirketin adresini ve mümkünse açık adresini mutlaka yanınızda getirin. Birçok taksi şoförü yolu tam olarak bilemeyebilir; yola çıkmadan önce, Google Maps gibi internetteki harita hizmetlerinden (veya bazı şirketlerin İletişim sayfalarında paylaştıkları krokilerden) faydalanabilirsiniz. Cep telefonunuzdan da bu tip hizmetlere rahatça ulaşabileceğiniz gibi, yazıcıdan da bir kopyasını almanızda fayda olacaktır.

Küçük bir şemsiye

Yola çıkmadan önce hava durumunu kontrol ettiniz ve yağış olmadığı söyleniyor. Ancak hazırlıklı olmanızda yine de fayda var.

Acil durum paketi

Her ihtimale karşı, ağrı kesici, alerji ilacı, ped, yara bandı ve ufak seyahat dikiş setini yanınıza almayı unutmayın.

Sizi daha iyi hissettirecek eşyalar

Makyaj malzemeleri

Kendinizi en iyi şekilde hissetmenizi sağlayacak malzemeleri mutlaka yanınızda getirin, nasıl olsa fazla yer kaplamayacaklar.

Şampuan ve saç kremi

Otel odalarında verilen banyo malzemeleriyle saçınızı istediğiniz şekle sokamama riskine karşı yanınıza kendinizinkini getirmeniz akıllıca olacaktır. Kişisel bakım malzemeleri satan yerlerde rahatlıkla seyahat boyutunda ufak şampuanlar veya plastik şampuan şişeleri bulabilirsiniz.

Takı ve aksesuar

Giyeceğiniz kıyafetle uyumlu ama çok göze batmayan ufak aksesuarlar veya takılar kullanabilirsiniz.

Yedek çorap ve iç çamaşırı

Seyahatinizi uzatmanız veya çorabınızın kaçması gibi durumlarda yedeğini yanınızda bulundurduğunuz için sevineceksiniz.

Atıştırmalık bir şeyler

Yanınızda atıştırmalık ve size enerji verecek bisküvi, kuruyemiş ve bir paket çikolata gibi yiyecekler bulundurmanızda sakınca yok. Ancak kokusunun rahatsız edici olmadığından emin olun.

Kitap

İş görüşmenizi beklerken kulaklığınızı takarak, müzik dinlemek yerine bir şeyler okuyarak kendinizi oyalayabilirsiniz. Okumak için seçtiğiniz kitap veya dergi ile kendiniz hakkında güzel bir ilk izlenim bırakma şansınız olduğu gibi, görüşmeye yumuşak bir geçiş yapacak bir konunun da açılmasına vesile olabilirsiniz.

Günlük kıyafetler

Görüşmeleriniz bitti ve otel odasına geri döndünüz. Zamanınız varsa ziyaret ettiğiniz bu şehri gezmek için kendi günlük kıyafetlerinizi giymek sizi daha iyi ve rahat hissettirecektir.

 

Artık, o çok istediğiniz iş için görüşmeye gitmeye hazırsınız. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey, kendinize ve deneyimlerinize güvenmek.

Share.

Leave A Reply