İşte seçim sonrası ilk rakamlar

0

1 Kasım Genel Seçimlerinin Ak Partinin zaferiyle sonuçlanmasıyla Dolar/TL bankalararası piyasada 2,76 ile 3 ayın en düşüğüne geriledi.

TL, seçimin AK Partinin tek başına iktidarına işaret etmesi ile dolar karşısında yüzde 5e yakın değer kazancı ile 2.76 ın altına indi.

 

Seçimlerde sandıktan tek parti iktidarının çıkması ile iç piyasada büyük bir belirsizlik ortadan kalkmış oldu. Son dönemde koalisyon beklentileri fiyatlanırken, sandıktan tek parti iktidarının çıkması piyasalarda sürpriz etkisi yarattı.

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi güne 4244 puan artışla 83.653 puandan başladı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 5,35 oranında değer kazandı.  Borsa İstanbulda işlem gören hisselerden sadece Doğan Grubu ve Koza Grubuna ait olan hissele düşüştü. Bu iki grup dışındaki tüm hisselerde artış yaşanıyor.

Siyasi istikrarın sağlanması ile Türk Lirası yeni haftaya hızlı başladı. TL, dolar karşısında yüzde 5e yakın değer kazandı.

 

 

Bankalararası piyasada güne 2,8250 seviyesinden başlayan dolar kuru 2,76 seviyesine kadar indi. Kur, cuma günü son işlemde 2.9095 seviyesindeydi.

Euro ise benzer oranda bir düşüşle 3,0617 TLye geriledi.
 

 

 Uzmanlar, üçüncü seçim olasılığının ortadan kalkmasının ve önümüzdeki 4 yıl boyunca genel seçim yaşanmayacak olmasının piyasalar tarafından fiyatlandığını belirtiyor.


Faiz tek haneye geriledi

Seçimlerin ardından 2 yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 10un altına geldi.

Dolardaki düşüş sonrasında faiz de geriledi. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 9,67ye geriledi. Cuma günü yüzde 10,18den kapanmıştı.

10 yıllık tahvilin bileşik faizi ise Cuma günkü yüzde 9,77 olan kapanış seviyesinin ardından yüzde 9,24e geriledi.

        

 

İpek-Koza ve Doğan hisseleri kayıplarda

Borsada seçim coşkusu yaşanırken İpek-Koza Grubu ve Doğan Grubu şirketleri sert kayıplar yaşıyor.

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi seçim sonrasında yüzde 5i aşan bir yükselişle 83 bin seviyesinin üzerinde güne başladı.

Borsada bu denli bir yükseliş yaşanırken, AK Parti hükümeti ile daha önce sorun yaşayan Doğan Grubu ve İpek-Koza Grubu hisselerinde sert düşüşler görülüyor.

Endekste saat 09:41 itibariyle sadece 12 hissede düşüş görülürken, bu hisselerin neredeyse tamamına yakını bu iki grubun şirketlerinden oluşuyor.

 

 Gözler kredi derecelendirme kuruluşlarında

Seçim sonrası yurtiçi piyasalarda pozitif fiyatlama devam ederken gözler bu hafta kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin 6 Kasım Cuma günü gerçekleştireceği Türkiye not güncellemesinde olacak.

Kuruluş en son bu yıl 8 Mayıs’ta Türkiyenin yatırım yapılamaz seviyede olan yabancı para cinsinden BB+ olan notunu ve negatif görünümünü teyit etmişti.
 

 

 ABD tarafında ise bugün açılanacak olan ISM İmalat PMI, Üretim PMI verileri ve FOMC Üyesi Williamsın konuşması yakından takip edilecek.

Hafta genelinde ise Çarşamba günü FED Başkanı Janet Yellen’ın açıklamaları ve Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi piyasalar açısından önem taşıyor.

 

 

 

 

 

Share.

Leave A Reply