İşte yerli otoya 5 milyon lira veren işadamı

0

Üretilecek ilk yerli otomobili satın alan iş adamı Altıntaş; "İlla araba gelecek diye okul yaptırmıyorum" dedi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işıkın, üretilecek ilk yerli otomobili okul yaptırması karşılığında sattığı Kocaelinin Gebze ilçesindeki hayırsever iş adamı 77 yaşındaki Muzaffer Altıntaş, ilk yerli otomobile sahip olmaktan dolayı mutlu ve gururlu olduğunu belirtti.

Altıntaş, Trabzon Maçkada doğduğunu, 13 yaşındayken İstanbula göç ederek çalışma hayatına başladığını söyledi. Tek başına geldiği İstanbulda bir yorgancının yanında çırak olarak işe başladığını, dükkanda yatıp kalktığını anlatan Altıntaş, bir süre sonra kendi işini kurduğunu ve 16 yaşında Gebzeye geldiğini, evlendiğini ve 3 çocuğunun olduğunu dile getirdi.
 

 

Daha sonra çeşitli işler kurduğunu ifade eden Altıntaş, “3 tane otelim var. Lastik ve akü bölge bayisiyim. Ben apartta oturuyorum. Bana gülüyorlar. Dünya malında gözüm yok. 1974 model otomobilim var. Ayrıca en ekonomik otomobile biniyorum az yakıyor diye. Çocuklarım bana Niye son model araba almıyorsun, bunlara layıksın. Sana büyük araba alalım diyorlar. Ben kabul etmiyorum. En iyi arabaya Cenab-ı Allahın beni öbür tarafta bindireceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

Bakan Işıkın, daha önce başkanlığını yaptığı Tarbzonlular Derneğini ziyaret ettiğini, burada insanların soru sorduğunu aktaran Altıntaş, şöyle devam etti: “Bakanımız, Biz yeni bir iş yapıyoruz, haberiniz var mı. Yeni bir otomobil, Türkiyeye kazandıracağız dedi. Yeni otomobil yapacaksınız. İlk çıkan otomobili bana verir misin dedim. Bakanımız, Biraz pahalı olur dedi. Ne pahalı olur. Malımın hepsini benden alacak halin yok dedim. Bir okul daha yaptırırsın. Bir okula bir araba veriyorum. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız bir yere söz vermediyse araba senin. Millet alkışladı. Çok mutluyum. Türkiye Cumhuriyetine bu arabalar hep dışarıdan geliyor. Bizim kafamız çalışmıyor mu” ifadelerini kullandı.

 

 

Türkiye Cumhuriyetinin bir iş başardığını, yerli otomobil yapmasının çok güzel olduğunu vurgulayan Altıntaş, “Bir hayır sever olarak bana kısmet oldu, bana otomobili verecekler. Bende okul yapacağım. Sözüm söz. Ama ömrüm yeterse. Yetmezse bile çocuklarım var arkadan, vasiyetimiz var. Onlar devam ettirecekler” dedi.

 

Yerli otomobili kendisinin ve çocuklarının kullanacağını dile getiren Altıntaş, bu otomobilin manevi olarak değerinin büyük olduğunu, devletin ilk çıkan arabasını kullanmaktan mutluluk duyacağını vurguladı.
 

 

“Benden çok daha varlıklı insanlarımız var. Tabii ki benden bir örnek almalarını tavsiye ederim” diyen Altıntaş,  “Dünya malı dünyada kalır. İş adamlarına, memleketimize, milletimize, devletimize mesajım var. Bakanımız televizyonda konuştu. 2018de tamamlanacak. 2019da piyasaya sürülecek. İlla araba gelecek diye okul yaptırmıyorum. İlk çıkan arabaya talip oldum, bakanım da onu bana layık gördü. Çalışanlara Allah kuvvet versin. Türkiyede artık her şeyin yerli ve milli olarak yapılmasını istiyorum. Altıntaş, Halkımız yerli otomobil alsın, destek çıksın” dedi.

AA

 

 

Share.

Leave A Reply