İyi Bir İş Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

0

İyi Bir İş Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

İş Sözleşmesinin Esasları

İş sözleşmeleri en başta ‘Sözleşme’ veya ‘Anlaşma’ şeklinde etiketlenmelidir . İş sözleşmesinin içermesi gereken bazı maddeler aşağıdaki gibidir.

• Sözleşme tarihi
• Tarafların tam isimleri
• Şirketinizin alcağı veya satacağı mal veya hizmetin detaylı açıklaması
• Ödeme miktarları
• Ödeme tarihleri. Ödemelerin proje sonunda toptan yapılmasına gerek yoktur. Bazı özel hizmetler için bu hizmetler tamamlandığında zamlı ödeme yapılabilir/alınabilir.
• Gecikmiş ödemeler için uygulanacak faiz oranları.
• Mal veya hizmetin alınış/teslimat süreleri.
• Sözleşmenin sona erme tarihi.
• Yenilenme dönemleri
• Sözleşmenin ihlali. Bu durumda tarafların ödemeyi taahhüt ettikleri bedeli ödemeleri gerekir. İşin zamanında yapılmaması ya da eksik yapılması durumunda ödenecek miktar mutlaka belirtilmelidir. Sözleşmede miktar ve ihlale neden olan durumlar belirtilmemiş olsa bile, mahkeme, sözleşme ihlal edilmişse bu zararın ödenmesine karar verebilir.
• Sözleşmenin son bulma şartları
• İmzalar

Elektronik Sözleşmeler ve İmzalar (Bilgisayar ortamında yapılan sözleşmeler)

2000 yılında imzalanan Elektronik İmzalar Küresel ve Uluslararası Ticari Hareket e göre elektronik sözleşmeler ve imzalar geçerlidir (lütfen kanuni mevzuata bkz).

‘Kabul ediyorum’ kutucuğu bulunan e-sözleşme programı bu hizmeti sağlamaktadır, bu programla sözleşme metinlerini taraflar birbirlerine gönderebilir ve elektronik olarak imzalayabilirler. Bu konuda yasal temsilcinizden bilgi almanızı öneririz.

İş Sözleşmesi İçin Birkaç Tavsiye

Burada sözleşmenizin net,öz ve eksiksiz olması için birkaç ipucu bulabilirsiniz.

Sözleşmeniz kendine has olsun.
Sözleşmelerin hukuki bir dil içermesi gerekmez. En iyi sözleşme biçimi açık, konuya özel ve odaklanmış olandır, basit ve öz kelimeler seçmek sözleşmenizi karışıklıktan uzak tutacaktır. Örneğin, bir iş planladınız ve tam zamanında 100 birim malzemenin size ulaştırılmış olması gerekiyor, muhtemelen saat olmadan bir tarih belirtmek istemezsiniz.

Belirli bir saat belirtmek, genel bir zaman belirtmekten her zaman daha iyidir, örneğin sabah ulaştırılacak gibi bir ifade uygun olmaz. En iyi biçim hangi malzemenin, nasıl ve ne zaman olması gerektiğini açıkça belirtmektir.

Açıklayıcı Sorular

Asla iş yaptığınız firmanın sizin koşullarınızı bildiğini varsaymayın. Her zaman gereksinimlerinizi açıkça belirtin. Eğer bir taslak sözleşme hazırlamıyorsanız, görüşmeye oturmadan önce işinizle ilgili ana hatlarınızı belirtiniz.

Kanunları Bilin

Ülkenizdeki yasal düzenlemeler yaptığınız sözleşmeyle ilgilidir, sözleşme hazırlarken iş alanınızla ilgili yasal mevzuata hakim olmalı ve sözleşmenizi buna uygun biçimde hazırlamalısınız.

Sözleşme Çıktısını Okuyun

Tüm sözleşmeyi baştan sona tekrar okuyun ve anlayın, mahkemede ‘öyle sanmıştım’ ve ‘bilmiyordum’ gibi argümanları ileri süremezsiniz, çünkü bu konular sözleşmede ayrıntılı olarak yazılmıştır.

Hukuk Müşavirinizle Görüşüp Danışın

Müzakere etmek, sözleşmeden ne çıkaracağınızla ilgili can alıcı bir yetenektir. Müzakereye başlamadan önce sözleşmedeki hangi noktalarda esnek olabileceğinizi bilin, sözleşmeyi imzaladıktan sonra avukatınıza danışmayınız. Sözleşmeyi imzalamadan önce avukatınızdan gerekli tavsiyeleri alınız.

Share.

Leave A Reply