İyi Bir Liderde Olması Gereken Özellikler

0

İyi Bir Liderde Olması Gereken Özellikler

Başarılı şirketlerin her organizasyon düzeyinde liderleri ve müdürleri bulunur. Bu sayede çalışanların davranışları kontrol altında olur, alt birimler göz önünde tutulur ve şirketin farklı yönleri denetlenir. Bazı insanlar iyi lider olurken, bazıları ise olamazlar. Bazı liderler fazlasıyla pasifken, bazıları da fazlasıyla agresiftirler.

Bir şirketin başarılı bir şekilde yürütülmesi için liderlerin, çalışanların işlerini yapmaları için, onları motive etmeleri gerekmektedir. Peki, çalışanlarınızı nasıl motive tutacaksınız? Sıkılmalarını nasıl önleyeceksiniz? Siz, onların ilgilisini uyanık tutmalı, kendilerini geliştirmelerini sağlamalı ve motivasyonlarını ayakta tutmalısınız. Daha başarılı firmaların daha çok finansal kaynağı ve sosyal güçleri mi var? Yoksa sadece daha iyi liderleri mi var? Biz bu konuda sizin için araştırmalar yaptık ve gördük ki birçok dünyaca ünlü ve başarılı firmanın çok başarılı ve başarılarıyla öne çıkan liderleri var.

Bir liderin karakteri nasıl olmalı?

  • En başarılı liderler, iş arkadaşlarının, çalışanlarının ve hissedarların güvenini kazanmış olanlardır.
  • İyi bir lider elindeki işi bitirmeye kendini adamalı ve işine bağlı olmalıdır. Sabahları ne kadar erken gelmesi ve geceleri ne kadar geç çıkması gerekirse gereksin, işin teslim tarihine önem vermelidir.
  • İyi bir lider, işler plana göre gitmediği zaman ya da yaptığı iş başarısız olduğu zaman, tıpkı başarılı olduğu zamanlardaki gibi sorumluluğu almalıdır.
  • Güçlü bir lider alçakgönüllü olur ve egolarını kapının dışında bırakır.
  • İyi bir lider, takım arkadaşların düşüncelerine saygı gösterir. Takım arkadaşının fikri ne kadar saçma olursa olsun, iyi bir lider asla takım arkadaşıyla alay etmez.
  • Güçlü bir lider, iyi iletişim becerisine sahiptir. Kendisini rahatça ve açık bir şekilde ifade edebilir.
  • İyi bir lider, bir projenin ana değerlerinden ve öğelerinden şaşmadan yaratıcı ve yeni fikirler geliştirebilmelidir. İyi bir lider gruptaki herkesin fikirlerini dinler ve herkese fikrini açıkça dile getirmesi için şans verir.
  • İyi bir lider mantıklıdır ve belli bir espri anlayışına sahiptir. Durum ne kadar gergin ya da kötü hale gelirse gelsin, moralini bozmaz ve espri anlayışını kaybetmez. Gruba, odaklanması için ilham verir.
  • Güçlü bir lider her durumda liderlik vasfını devam ettirebilir. İşler zorlaştığında duygularını kontrol edebilir. Mantığa ve duruma göre kararlar alır ve diğer ekip arkadaşlarının güvenini kazanır.

Bazı insanlar diğerlerine göre daha çok lider karaktere sahiptir ama lider olan insanların bu şekilde doğduklarına dair bir kanıt yoktur. Herkes liderlik yeteneğini geliştirebilir. Liderlik için gereken karakteristik özellikler öğrenilebilir, geliştirilebilir ve deneyim kazanılarak ilerletilebilir.

 

Share.

Leave A Reply