Kalorifer Ateşçisi

TANIM 

Kalorifer kazanlarını, işletme kurallarına göre, güvenlik önlemlerini alarak çalıştıran, basit bakım ve onarımını yapan kişidir. 

GÖREVLER 

Kazanları kurallarına göre önlemlerini alarak çalıştırır, Kazanın ve tesisatın gerekli kontrol, bakım ve basit onarımlarını yapar, azan dairesinin düzenini ve temizliğini sağlar, Kazanın ve kullanılan araçların günlük temizliğini ve bakımını yapar, Çalışma yerinin düzen ve disiplinine uyar, Mesleki gelişmeleri izler. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 

Motorin, fueloil, doğalgaz, kömür, Kalorifer kazanı, Ateşçi küreği (foyrap küreği), Tornavida ve çeşitli penseler, Çeşitli anahtar takımları, Yağdanlık, El arabası. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 

Kalorifer ateşçisi olmak isteyenlerin; Uzun süre ayakta kalmayı engelleyecek bedensel özürü bulunmamalıdır. Kronik bronşit, tüberküloz, diğer akciğer ya da kalp hastalıkları olmamalıdır. 
Sabırlı, dayanıklı ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 

Kapalı, sıcak ve genellikle havasız ortamlarda çalışılır. Çalışma anında sürekli olarak ayakta bulunur. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 

Kalorifer ateşçileri konutların, işyerlerinin, okulların kazan dairelerinde çalışırlar. İnsanların en önemli ihtiyacı barınma ve ısınma ihtiyacıdır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte büyük binaların ısıtılması kalorifer ile sağlanmaktadır. Çünkü en ekonomik ısınmayı kalorifer sağlar. Zamana ve mekana göre kalorifer kazanında kullanılan yakıt değişebilir. Fakat kazanı kullanacak ehliyetli kişilere her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışma alanları oldukça geniştir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Kalorifer ateşçiliği mesleğinin eğitimi; Mesleki Eğitim Merkezlerinde ” Kalorifercilik” alanında ve halk eğitim merkezleri bünyesinde kalorifer ateşçiliği kursları düzenlenerek verilmektedir. 
Ayrıca, Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası da ihtiyaç halinde kalorifer ateşçiliği kursu açmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleki Eğitim Merkezlerine ; 14 , 19 yaşından gün almış olan en az ilköğretim mezunu kişiler başvurabileceklerdir. Ayrıca düz lise mezunu olup meslek öğrenmek isteyen kişilerde Mesleki Eğitim Merkezlerinde eğitim alabilmektedirler. 
Halk eğitim merkezlerinde yaş sınırı yoktur. En az 10 kişilik gruba bu alanda kurs düzenlenmektedir. Mesleki Eğitim Merkezlerinde eğitimini tamamlayanlar eğitim sonunda katıldıkları kalfalık sınavında başarılı olmaları durumunda “Kalfalık Belgesi” ve unvanı verilir. 
Halk eğitim Merkezlerinde eğitimini tamamlayanlar “Yetkili Kalorifer Ateşçisi Belgesi” alırlar. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 

Mesleki Eğitim Merkezlerinde İlköğretim mezunları için çıraklık eğitim süresi 2 yıldır. Lise ve daha üst düzeyde genel eğitim mezunları için 1 yıldır. Ustalık eğitim süresi kalfalık ve ustalık sınavlarında başarılı olanlara “Kalfalık Belgesive Ustalık belgeleri” verilmektedir. 
Halk eğitim merkezlerinin kursları günde 2 saatten, 20 işgünü olmak üzere toplam 40 saattir. Kurs bitiminde, oluşturulan komisyon tarafından sınav yapılır. Başarılı olanlara “Yetkili Kalorifer Ateşçisi” belgesi verilir. Kursiyerlere eğitim süresince; Isıtma ihtiyacı, ısıtma tesisleri ve başlıca parçaları, kazanlar ve çeşitleri, Yanma nedir? Çeşitleri nelerdir? Isı ile ilgili genel bilgiler,Kömürün yakılması vb. konular hakkında bilgiler kuramsal (teorik) ve uygulamalı (pratik) olarak verilir. 

MESLEKTE İLERLEME 

Mesleki Eğitim Merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar gerekli şartları yerine getirdiklerinde ustalık ve usta öğreticilik sınavlarına girip başarılı olduklarında usta ve usta öğretici olabilirler Ülkemizde giderek kömür, fueloil gibi yakıtlardan, doğalgaza geçiş gözlenmektedir. 

BENZER MESLEKLER 

Gemi ateşçisi, Brülörcü. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 

Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. Eğitim sonrasında genellikle asgari ücretten işe başlanır. Daha sonra işyerinin veya işverenin uygulamasına göre ücrette artış olmaktadır. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 

İlgili Eğitim Kurumları, 
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, 
Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.