Kameraman

TANIM 

Stüdyo ve naklen yayın çekimlerini, yönetmenin ya da yapımcının yönlendirmesine bağlı olarak kamera kullanım tekniklerine göre gerçekleştiren kişidir. 

GÖREVLER

Kullanılan malzemeleri çekime hazırlar, uygun objektifi seçer, netlik ayarlarını yapar, 
Çekim sırasında, ses ve ışık koordinasyonunu sağlar, Film ve canlandırma kamerasını kullanır, 
Film veya video çekimlerini yerinde ve zamanında gerçekleştirir, Çekim bittikten sonra stüdyoda, monitörler yardımıyla kayıtları kontrol eder, Gerektiğinde kaydın yenilenmesini sağlar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 

Çeşitli tipte kameralar, Film, filtre ve çekim kartları, Monitörler, 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 

Kameraman olmak isteyenlerin, Görme ve işitme duyu organları işlevlerini tam olarak yerine getirir durumda, El ve parmaklarını ustalıkla, göz ve ellerini eşgüdümlü kullanabilme yeteneğine sahip olan Estetik görüşlü kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 

Kameramanlar, çalışmalarını hem kapalı mekanlarda (stüdyolarda) hem de açık havada yürütürler. Kameraman görevini yaparken diğer çalışanlarla etkileşimde bulunmak ve görevini eşgüdüm halinde yürütmek durumundadır. İş hem aletlerle, hem de insanlarla ilgilenmeyi gerektirmektedir. Hareketli bir hayattan ve değişiklikten hoşlanan kişiler bu meslekte mutlu olabilirler. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 

Kameramanlar, televizyon programı yapım ve basın-yayın sektöründe, kamu ve özel televizyon kanallarında, sinema sektörüne ait film stüdyolarında, video kuruluşlarında, reklamcılık sektöründe çalışabilirler. Bayanlarda kameraman olarak çalışma oranı oldukça düşüktür. 
Fotoğrafçılık ve Kameramanlık mezunu olan bir kişi Türkiyede yaygın olarak çalışma imkanına sahip olduğu gibi televizyon ve sanal yayıncılık alanlarında da iş imkanları bulabilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 

Mesleğin eğitimi Kocaeli Üniversitesi Hereke Ömer İsmet Uzunyol meslek yüksekokulu “Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” bölümünde verilmektedir. 
Ayrıca TRT veya özel televizyon kuruluşları hizmet-içi eğitimlerle kameraman yetiştirmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 

Meslek liselerinin Baskı(Ofset Baskı-Tipo Baskı), Cilt ve Serigrafi, Ciltleme ve Serigrafi, Dizgi, Fotoğraf ve Klişe, Fotoğrafçılık, Grafik/Grafik Sanatlar, Klasik Ciltçilik, Matbaa, Matbaacılık, Ofset Baskı, Ofset Baskı Serigrafi, Reprodüksiyon ve Klişe, Tasarım ve Teknolojisi, Tipo Baskı, Tipo Serigrafi, Resim(Anadolu Kız Meslek Lisesi/Kız Meslek Lisesi), Tasarım ve Teknolojisi, Uygulamalı Resim (Kız Meslek Lisesi) bölümlerinden mezun olanlar “Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” ön lisans programlarına sınavsız olarak girebilirler. 
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve “Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” için yeterli Sözel (SÖZ-1) puanı almaları halinde sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Hizmet-içi eğitim veren kuruluşların koşulları değişkenlik göstermektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 

Meslek yüksekokullarında liseden sonra 2 yıl, 
Eğitimleri süresince öğrenciler, Karanlık Oda Teknikleri, Fotoğraf Tasarımı, Sensitometri, Temel Fotoğraf Teknikleri, Temel Sanat Eğitimi, Fotoğraf ve Sinema Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil, Atatürk İl.ve İnk.Tarihi, Çekim Teknikleri, Deneysel Fotoğraflar, Kamera Teknolojisi, Belgesel Fotoğraf, Kadraj Estetiği, Aydınlatma, Temel Gazetecilik, Proje, Bilgisayar, Gazetecilik Uygulaması, Fotoğrafrafik Tasarım, Yönlendirilmiş çalışma, Kurgu gibi meslek derslerini alırlar. Meslek derslerinde öğrencilere “Kameramanlığa” yönelik, kamera kullanımı, bakış açıları, ışık düzeni ve yeterliliği, lens ayarları, ışığın gelişi ve kullanımı ile montaj konularında bilgi, beceri ve iş alışkanlıkları kazandırılır. Ayrıca, eğitimleri süresince öğrencilerin staj yapmaları da öngörülmektedir. 
Okulda eğitim sırasında branşlaşmaya gidilmemekte, mezunlar: kameraman,Işıkçı veya montajcı olarak çalışma hayatına yönelebilmektedirler. 
Öğrencilerin 45 gün staj yapmaları zorunludur. 

MESLEKTE İLERLEME 

İletişim fakülteleri bünyesinde, istek olması halinde yeni geliştirilen kameralar ve bu alandaki yenilikler üzerine mesleğe uyum kursları açılabilmektedir. 
Kameramanlar, televizyon, video veya sinema filmlerinin birinde çekimlerini yoğunlaştırabilir, belirli tip kamera kullanımında uzmanlaşabilirler. 
“Fotografçılık ve Kameramanlık”, ön lisans programlarını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları taktirde, Basın ve Yayın, Fotoğraf, Fotoğraf ve Video, Gazetecilik, Görsel İletişim Tasarımı, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı, Grafik, Grafik Öğretmenliği, Grafik Sanatları, Grafik Tasarım, Grafik tasarımı, İletişim, iletişim Tasarımı, İletişim ve Tasarım, Medya ve İletişim Sistemleri, Radyo ve Televizyon, Sinema ve Televizyon, Televizyon Gazeteciliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. 

BENZER MESLEKLER: 

Montajcılık, ışıkçılık, fotoğrafçılık, görüntü yönetmenliği, sesçilik. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 

Öğrenciler eğitimleri süresince çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan burslardan, Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. 
Kameramanlar yüksek ücretle çalışma olanağına sahiptirler, tecrübe arttıkça işin niteliğine ve işletmenin yapısına göre, ücrette artış olabilmektedir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 

İlgili eğitim kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, 
Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.