Makine Ressamı

TANIM 

Bir makinenin veya makine parçasının imalat resmini ve detay resimlerini, istenilen ölçekte ve belirlenmiş standartlara uygun olarak çizen kişidir.

GÖREVLER 

Makineler ve bunlarla ilgili parçaları çizim öncesi inceler ve yapacağı işlemlerin sırasını belirler,
Makine veya makine parçalarının krokilerini çizer ve bunları çeşitli bölümlere ayırıp ölçümlendirerek yapım resmini ve gerekli hallerde detay resimlerini çizer,
Mevcut imalat resimleri üzerinde, gerekli durumlarda düzeltmeler yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 

Ölçüm aletleri (kumpas, mikrometre, mastar vb.),
Çizim aletleri ve malzemeleri (pergel takımı, rapido takımı, resim masası, gönye takımları vb.),
Büro makineleri (bilgisayar, ozalit makinesi, fotokopi makinesi vb.).

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 

Makine ressamı olmak isteyenlerin: Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, Gördüklerini zihinde canlandırabilme, Tasarım yeteneği, Tasarladığı cisimlerin krokilerini çizebilme yetenekleri gelişmiş,
Elleri ve gözleri sağlam ve uyumlu şekilde çalışan, Alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan, dikkatli, Sayısal düşünme yeteneği olan, Sabırlı ve düzenli kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 

Makine ressamları, makine parçaları üreten fabrika ve atölyelerin teknik resim bürolarında çalışırlar. Çalışmalarını makine mühendisi ve makine teknisyenlerinin gözetiminde yürütürler. Zaman zaman diğer çalışma arkadaşları ile iletişime girebilirler ancak, iş genellikle yalnız yürütülmektedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 

Makine ressamlığı eğitimini alanlar; mühendislik ve proje bürolarında, fabrikalarda mühendislerin yanında yardımcı eleman olarak çalışırlar. Makine üretimi yapan işletmelerde çalışma olanağı mevcuttur. Ancak bu meslekte çalışma olanağı eğitimi bitirenlerin sayısına oranla daha azdır. Ayrıca, edindikleri bilgi ve becerilerin iş piyasasında bazı mesleklerde kullanılması sebebiyle; satın almacı, stok kontrol elemanı (ambarcı) olarak, montaj hattı ve üretim planlaması bölümlerinde çalışabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 

Makine ressamlığı mesleğinin eğitimi, teknik lise, endüstri meslek liseleri ve çok programlı liselerin “Makine Ressamlığı” bölümünde yer verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 

Endüstri Meslek Liseleri ile çok programlı liselere girebilmek için; İlköğretim mezunu olmak yeterlidir. Teknik Liselere girebilmek için: endüstri meslek ve çok programlı liselerin 1. sınıfını başarıyla bitiren ve ilgili mevzuata göre belirlenen başarı puanına ulaşan istekli öğrenciler, kontenjan varsa ikinci sınıftan itibaren teknik liseye devam edebilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 

Mesleğin eğitim süresi endüstri meslek liselerinde 3 yıl olup, eğitim; 2 gün okul, 3 gün işletme eğitimi olarak yapılır. Teknik liselerde 4 yıl süreyle eğitim verilmektedir. En düstri meslek ve çok programlı liselerin ilgili bölümü de 4 yıl eğitim vermektedir. Meslek eğitimi sırasında genel kültür ve pratik dersler ve uygulama birlikte verilimektedir. 

MESLEKTE İLERLEME 

Endüstri Meslek Lisesi, çok programlı lise ile teknik liselerin Makine ressamlığı bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Bilgisayar Destekli Teknik Çizim, Makine-Resim-Konstrüksiyon, Makine ve Otomotiv ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, endüstri meslek lisesi, çok programlı lise ile teknik lise mezunları bölümünden mezun olanlar üniversitelerin, Makine Resmi ve Kontrüksiyonu Öğretmenliği, Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği Lisans programlarını tercih etmeleri durumununda ek puan alırlar

BENZER MESLEKLER
Makine teknisyeni, Makine teknikeri, Teknik ressam.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 

Mesleğin eğitiminde, işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin %30undan az olmamak üzere bir ücret verilmektedir. Eğitim gören adayların iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır.
İşletmelerde tecrübeye göre ücret de artar. Asgari ücretin 2-3 katı ücret alabilirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 

İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.