MEB, Ücretsiz Kursları Açamadı

0

MEB, Ücretsiz Kursları Açamadı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından okullarda açılması planlanan takviye kurslarına öğretmenlerin başvuru süreci geçtiğimiz hafta tamamlandı. Ancak özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde gün içinde yoğun ders programı olan öğretmenler, ders çıkışı ve hafta sonu verilmesi planlanan kursların ücretlerini yetersiz buldu. Dışarıda ortalama 50 lira olan kursların saat başı ücretinin 9 lira olduğunu öğrenen öğretmenlerin büyük çoğunluğu, kurslara ilgi göstermedi. Öyle ki bazı okullarda kurs vermek için tek bir öğretmen bile başvurmadı. Dershanelerin önümüzdeki sene kapatılacak olması üzerine okul kurslarına ilgi gösteren öğrenciler ise ortada kaldı.

Öğrencilerin başvurularının devam ettiği kurslar için sınıf mevcudunun 25 kişi olması planlanıyor. Hafta içi sabah 8de mesaiye başlayan öğretmenler, akşam saatlerine kadar ders vermeyi yorucu bulduğunu söylüyor. Yönetmeliğe göre, kurslar saat 22.00ye kadar sürebilecek. Fakat sabahın erken saatlerinde ders anlatmaya başlayan öğretmenler, ders sonrası aynı öğrencilerle devam etmenin verimsiz bulduğunu dile getiriyor. Kağıthanede görev yapan bir öğretmen ise hafta sonu bütün gün mesaisini kurslara vermenin yorucu olduğunu ve bu karşılığa değmeyeceğini ifade ediyor.

Bu gelişme sonrası ilçelerde kurulan kurs yürütme komisyonlarında öğretmen başvuru sayılarının ihtiyacı karşılamadığı ve beklenenin çok altında olduğu ortaya çıktı. İstanbulun Zeytinburnu ilçesinde de kurslarda görev alacak öğretmen başvurusunun az olduğu görüldü. Bu sebeple komisyon ilçedeki okullara ilk oturumunda görevlendirme yapamadığı için ihtiyaç duyulan öğretmen sayılarının ilçe Milli Eğitimden istenmesine dair bir tutanak gönderdi. Bahçelievler Kumport Ortaokulunda 5 öğretmen, Kudret Saraç Ortaokulunda ise sadece 3 öğretmen kurs vermek için dilekçe verdi. Mehmet Sevim Ulusal İmam Hatip Ortaokulunda ise hiçbir öğretmen kurs vermek için başvuruda bulunmadı. Kadrolu öğretmenlerin kurs vermek istemediği okullarda atanamayan sözleşmeli öğretmenlerin başvurusu alınırken, MEBin talebi artırmak için ders saat ücretlerini iki katına çıkarması bekleniyor.

Bu arada önceki yıllarda olduğu gibi ücretli kurs açmak isteyen öğretmenler, MEBin izin engeline takıldı. Bağcılar Kocaragıppaşa Ortaokulunda ücreti bin TL karşılığında kurs açılmak istendi ancak ücretsiz takviye kursları nedeniyle izin verilmedi.
Zaman

Share.

Leave A Reply