Metal İşleri Teknisyeni

TANIM 

Metalleri sıcak ve soğuk olarak şekillendirerek işleyen, çeşitli kaynak ve birleştirme teknikleri kullanarak birleştiren, boyayan ve renklendiren kişidir.

GÖREVLER 

Yapılacak işin taslak resmini çizer veya çizilmiş resmi okur, Yapacağı iş birden fazla parçadan oluşacaksa, parçaların neler olacağını belirler, Metalleri taslağa uygun olarak kesici aletlerle veya makinelerle keser, Taslağa göre parçaları birleştirir, kaynak, lehimleme, vida ve civata vb. yöntemlerle birleşmiş noktaları sabitleştirir, Dövme, bükme gibi işlemlerle metale şekil verir, Pürüzlü yüzeyleri düzeltir ve parlatır, Boyama ve renklendirme işlemlerini yapar, Çeliklerin ısıl işlemlerini (Su verme, yüzey sertleştirme, normalleştirme vb.) yapar, Bilgisayarlı ya da çeşitli metal işleme tezgahlarını kullanır, Yapılan işlerin maliyet ve satış fiyatlarını hesaplar, Makinelerin periyodik bakımlarını yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 

CNC Punch, Elektrik, ark ve oksijen kaynak makineleri, Elektrot, eksantrik pres, Kaynak teli,
Oksijen ve asatilen tüpü, demirci ocağı, kısaçlar, demir tavlama fırınları, Giyotin makası, abkant pres, eksantrik pres, daire testeresi, Eğe, makas, Kesme, bükme, kıvırma ve parlatma makineleri,
Matkap, çekiç, tokmak, Örs, mengene, Demir testeresi Çeşitli ölçü aletleri, Zımparataşı tezgahı, çapak (jet) alma taşı, İş eldiveni, gözlük, maske gibi alet ve malzemeler, Bilgisayarlı ya da çeşitli metal işleme tezgahları.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 

Metal İşleri Teknisyeni olmak isteyenlerin; Gözü ve eli eşgüdüm halinde kullanabilen, Mekanik konulara ilgili ve yetenekli, Dikkatli, tedbirli, Alet ve makinelerle uğraşmaktan hoşlanan, Elleri ve gözleri sağlam, bedence güçlü kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 

Metal işleri teknisyenleri, fabrika ve atölyelerde çalışırlar. Çalışma ortamları gürültülü, kokulu, zaman zaman metal kesiminde ve birleştiriminde kullanılan makine ve malzemelerin çıkarttığı dumanla kaplıdır. Metal İşler Teknisyeni birinci derecede alet ve makinelerle ilgili olup genellikle bir ekibin üyesi olarak çalışırlar. Çalışırken meslektaşlarıyla, işveren, usta, formen ve mühendislerle, müşterilerle ve gerektiğinde malzeme satıcılarıyla iletişimde bulunur. Çalışma sırasında iş güvenliğinin gerektirdiği önlemler alınmadığı taktirde yaralanmalar olabilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 

Metal teknisyeni olarak iş bulma olanağı oldukça fazladır. Metal teknisyeni kamu ve özel sektörde metal işleriyle ilgili her türlü çelik konstrüksiyon, çelik eşya üretimi, makine üretimi, montaj ve bakım, oto yan sanayi (otomobil tamir bakım vb.) işlerinin sözkonusu olduğu iş piyasasının çeşitli dallarında çalışma olanakları bulunmaktadır. Kanunlarla belirtilen şartları yerine getirmeleri durumunda, kendi işyerlerini açabilirler.
Mesleki eğitime bayanların alınmaları sözkonusu olmakla birlikte çalışma ortamının koşullarına bağlı olarak kontrol hizmetleri ve proje çalışmaları dışında metal işleri teknisyeni olarak çalışmamaktadırlar.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 

Mesleğin eğitimi Endüstri Meslek Liselerinin metal işleri bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 

Endüstri meslek liselerinde eğitim görebilmek için; İlköğretim okulu mezunu olmak, Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 

Eğitim süresi; Metal İşleri teknisyenliği eğitimi, Endüstri Meslek liselerinde 4 yıl süreyle verilmektedir.Eğitimin İçeriği; Endüstri Meslek Liselerinde, lise genel kültür dersleri yanında; Öğrenciler eğitimleri boyunca Meslek teknolojisi, Teknik Resim, Meslek Resmi, Malzeme Bilgisi, Makine Elemanları, Hidrolik-Pnömatik, Elektrik Bilgisi, Cisimlerin Dayanımı, İş Güvenliği, Standart ve Kalite bölüm derslerini alırlar.

MESLEKTE İLERLEME 

Meslek liselerinin “Metal İşleri” bölümünden mezun olanlar; Endüstriyel Kalıpçılık, Hasat Sonrası Teknolojisi, Makine, Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi, Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikerliği, Sondajcılık, Tarım Alet ve Makineleri, Metalurji Malzeme, Gemi Makineleri, Otomotiv, Mekatronik, Metalografi ve Malzeme Muayenesi ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Ayrıca meslek liselerinin Metal İşleri bölümünden mezun olanalr ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip, başarılı olmaları ve Metal Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda ise ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. Endüstri Meslek Lisesi Metal İşler Bölümünden mezun olup, bu mesleği yapanlar: Usta, ustabaşı, formen, şef vb. pozisyonlara yükselebilir. Endüstri Meslek lisesi Metal İşleri Bölümünde mezun olanlar alanlarında ustalık sınavına girerek başarılı olduktan sonra “Ustalık Belgesi”almaya ve kendi işyerlerini açmaya hak kazanırlar.

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

İşletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin %30undan az olmamak üzere bir ücret verilmektedir.Eğitim gören adayların iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır.Bütün öğrenci haklarından yararlanır.
Eğitim görülen işletmenin sağlayacağı sosyal olanaklardan faydalanır.
Değişik firma ve iş kollarına göre asgari ücretten az olmamak üzere ücret alırlar. Bu ücret çalışılan işyerine, yapılan üretime ve kişinin yeteneğine göre artmaktadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 

İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.