Milyonların gözü bu toplantıda

0

Kamu görevlilerinin 2016-17 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarını belirlemek üzere toplu sözleşme görüşmelerinin ilk toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gerçekleştiriliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Reşat Moralı Toplantı Salonundaki görüşmelerde Kamu İşveren Heyetine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kamu Görevlileri Sendikaları Heyetine ise Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın başkanlık yapıyor.
 
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve KESK Genel Başkanı Lami Özgenin de yer aldığı görüşmeye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Erdem, Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü İlhan Hatipoğlu, yetkili sendikaların temsilcileri ve ilgili bürokratlar katıldı.
 
Türkiye Kamu Sen ve Memur-Sen üyeleri arasında oturma düzeni sebebiyle tartışma yaşandı. Salondaki gerilim nedeniyle toplantı 45 dakika gecikmeli başladı.
 
Toplantıdan önce, KESK Genel Başkanı Özgen, basın açıklaması yapmak için sabah saatlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yürümek isteyen KESK üyelerine polisin müdahale etmesine tepki gösterdi.

ÇELİK TOPLANTI ÖNCESİ KONUŞTU
 
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, memurlarla görüşme öncesinde basın mensuplarına açıklama yaptı. Çelik, görüşmelerle ilgili teknik detaylar verdi ve şöyle konuştu:
 
“İki yıllık toplu görüşme sürecinde ciddi deneyimler elde ettiğimizi belirtmek istiyorum. Geçmiş yıllarda bu masalarda yapılan konularda eksiklik hissettik. Hizmet kollarıyla daha iyi diyalog kurulmasını temenni ediyoruz. toplu sözleşme görüşmelerinin hayırlı olmasını diliyorum. “
 
“DEVLET VARSA TOPLU SÖZLEŞME VARDIR”
 
Bakan Faruk Çelik toplu sözleşme görüşmelerinin ilk turunun ardından konuştu. Çelik, görüşmelerde farklı taleplerin olduğunu ifade etti ve şöyle devam etti:
 
“4688 nolu yasasının tüm yasalar gibi değiştirilebilecek yanları vardır. Kadın istihdamının artırılması gibi ciddi talepler var. Biz kadın istihdamının artması yönünde önemli çalışmalar yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. G20 toplantıları var şimdi, ona göre hareket edilecek. Çalışma Bakanlığı nerede ne noksan var diye 2012den bu yana, özellikle iş sağlığı güvenliğiyle ilgili gerekli tüm düzenlemeleri yerine getirmiş bir bakanlıktır.
 
Keşke 2012de değil de 2002de ya da 1992de yapılabilseydi. Her yıl iş kazaları gerçekleşiyor. Hapis cezasına kadar bu iki yıl içinde yasal düzenlemeler yapılmıştır. İşçilerin iyi eğitim alması için çalıştık. Meslek standartları çerçevesinde işçimiz meslek standartlarına uygun belgeyi alacak biz de işçimize o imkanı tanıdıık. Ben Doğuda hizmetlerin nasıl aktığını görmüş biriyim. Devlet varsa toplu sözleşme vardır.”
Share.

Leave A Reply