Warez nedir?

0

Warez nedir?

Warez kelimesi birincil olarak, telif hakkına sahip materyallerin, telif hakkı yasaları çiğnenerek ticaretinin yapılması anlamına gelir.

Bu tanım, genelde arkadaşlar arasındaki peer-to-peer dosya paylaşımları veya özel sunucular sayesinde büyük grupların dosya paylaşımlarından çok; telif hakkına sahip materyallerin, organize gruplar tarafından yasadışı yayınlarını tanımlar. Telifli ürünlerin kopyalanmasını, çoğaltılmasını ve dağıtımını yapan kişilere korsan, yapılan işe korsancılık denmektedir.

Nasıl Kullanılır?

Örneklemek gerekirse; yüklediğiniz demo sürümlü bir programın kullanım süresi doldu. O programa ait serial, keygen, crack veya patch gibi yüklemeleri yaparak programınızı full hale getirebilirsiniz.

 

Serial, Keygen, Crack ve Patch Nedir?

Serial kodları programınıza girilen kullanıcı adı ve lisans şifresidir. Keygen ise otomatik olarak size serial kodları üretir. Crack dosyaları ise programınıza herhangi bir kod girmeden direk olarak değiştirdiğiniz sistem dosyalarıdır. Patch dosyaları da çeşitli yamalar veya dosyalarla sistem dosyalarınızı değiştirmenize yarayan dosyalardır.

 

Share.

Leave A Reply