O ürünleri sakın almayın!

0

Kuş gribi paniği devam ederken BESD-BİR Başkanı Sait Koca vatandaşı ambalajsız ürün almamaları konusunda uyardı.

Bandırmada kuş gribi tespit edilmesi üzerine bölgenin karanti altına alınmasının ardından Kocaelinin Gebze İlçesinde bir çiftlikte önceki gece 10 bin, Bandırmada da bugün 161 bin tavuğun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüğü ekiplerinin gözetiminde itlaf edilmesi vatandaşı tedirgin etti. İtlafın nedeni hakkında henüz açıklama yapılmazken, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sait Koca vatandaşı ambalajsız ürün almamaları konusunda uyardı.

BESD-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Koca, Gebzedeki ölümlerin nedeninin henüz bilinmediğini belirterek “Çıkma tavukların gelmesi ve ölmesi üzerine tavuklar itlaf edildi. Bakanlık gördüğü yerde hemen itlafları yapıyor.

ERDEKTE 161 BİN TAVUK İTLAF EDİLDİ

Bandırmaya 12 kilometre uzaklıktaki Çinge Mahallesindeki 3 kümeste geçen 3 Mayısta, bir hafta sonra da bu bölgeye 2 kilometre uzaklıktaki bir başka kümeste kuş gribine rastlanması üzerine karantina önlemleri alındı. Jandarma, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerinin uyguladığı karantina önlemleri devam ederken, Çinge Mahallesine 10 kilometre uzaklıktaki Erdekin Hamamlı Mahallesinde bulunan ve yumurta üretime yapılan 3 tavuk çiftliğinde daha kuş gribi şüphesiyle önlemler alındı.

Erdek Ziraat Odası Başkanı Haluk Özgör, bu bölgenin de karantina altına alındığını belirterek, Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bağlı ekiplerin bir kümeste 25 bin diğerinde 38 bin ve en büyüğünde de 98 bin tavuğu itlaf ettiklerini söyledi.

Özgör, bu bölgeye giriş- çıkışların yasaklandığını sözlerine ekledi.

Bandırmanın Çengi Köyündeki ilk vakada da 160 bine yakın tavuk itlaf edilmişti.

Share.

Leave A Reply