Ortopedi Teknisyeni

TANIM 

Beden sakatlığı olanlara suni maddelerden, ağaçtan, deriden, metalden kol ve bacak sargısı, muhafaza gömleği, suni organ ve korset gibi teknik yardımcı cihazları imal eden ve onaran kişidir. 

GÖREVLER 

Ortopedi teknisyeni, her zaman doktor reçetesine göre çalışır. Yapacağı protezleri doktorun isteğine uygun olarak hazırlar. Doktorun reçetesini ve raporunu inceler, Takılacak protezin ölçüsünü alır, Plastik dökülecek kalıbı ayarlar, uygun plastiği döker, Dökülen plastiğin iç kısmındaki boşluğu doldurur, Protez takılacak organın kalan kısmını dökümü yapılan plastiğin içine yerleştirir, Protezin ayarını yapar ve işi tamamlar, Ortez malzemelerini istenilen ölçülere uygun olarak hazırlar, Kalıplar ve patronlar çıkarır, Kalıp ve patronlara uygun bandaj ve korsetlerin dikimini yapar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 

Yapay malzemeler, Bandaj ve korset malzemeleri, Tutkal, oksijen, asetilen, alçılar, sargılar, Kaynak makineleri, torna taşlama frezeleme tezgâhları, Matkap makineleri, havya ve havya matkapları, Torna kalemleri, primler, kamalar, rafya çeşitleri, Ölçme ve kontrol aletleri, Markalama aletleri, paftalar, raspa, testere, eğeler, vidalar. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 

Ortopedi teknisyeni olmak isteyenlerin; El ve parmak becerisine, Şekil ve cisimleri algılama gücüne sahip, İnce ayrıntıları görebilen, Titiz ve dikkatli kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 

Ortopedi teknisyeni, hastanelerin atölyelerinde ve özel atölyelerde, kokulu, tozlu ve gürültülü ortamlarda çalışırlar. Mesleğin yürütülmesi, uzun süre ayakta kalmayı gerektirmektedir. Mesleğin icrası torna, eğe, matkap vb. aletlerle yapıldığı için fiziksel güç ve dayanıklılık ister. İşin yapılması sırasında yoğun kimyasal maddeler kullanılması nedeniyle alerjik ve solunum yolları hastalıklarına neden olabilecek bir ortam söz konusudur. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 

Bu alanda yetişmiş elemanlara özel ve kamuda mevcut protezortez atölyelerinde sürekli gereksinim duyulmaktadır. Ayrıca, devlet hastanelerinde ortopedi teknisyeni kadroları mevcuttur. Meslek mensupları kendi atölyelerini de açabilirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 

Mesleğim eğitimi, Sağlık Meslek Liselerinin “Ortopedi Teknisyenliği” bölümünde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 

Sağlık meslek liselerine girebilmek için, ilköğretim okulu mezunu olmak ve Mili Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavında (OKS) başarılı olmak gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 

Sağlık Meslek Liseleri süresi ilköğretimden sonra 4 yıldır. Eğitimde genel kültür derslerinin yanı sıra meslek ve Atölye uygulaması dersleri verilmektedir. Ayrıca kamu ve özel atölyelerde staj yapılmakta ve hastalar üzerinde uygulama gerçekleştirilmektedir. 

MESLEKTE İLERLEME 

Meslek liselerinin Ortopedi bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Protez ve ortez programına sınavsız olarak yerleştirileceklerdir. Ortopedi Teknisyenleri, deneyimleri ve gösterdikleri performansa bağlı olarak atölye sorumlusu olabilirler. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 

İşletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin %30undan az olmamak üzere bir ücret ödenmektedir. Meslek eğitimi sonrası kazanç, kişinin iş tecrübesi ve nitelik ve çalışma süresine göre değişmektedir. Ayrıca işletmenin ücret politikası ve sosyal imkanları değişiklik göstermektedir. Kişi asgari ücretle çalışabildiği gibi, asgari ücretin 2-3 katına kadar ücret alabilmektedir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 

İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.