Oto Döşemecisi

TANIM 

Otomobil, kamyon, tren, vapur, uçak ve ağır hizmet tipi taşıtlarda ahşap, metal veya plastikten iskeletler üzerine kumaş veya sentetik deri ile döşeme, kaplama, onarım ve montaj işlerini yapan kişidir. 

GÖREVLER 

Müşterinin isteğini belirleyerek, döşenecek kısmın ölçülerini alır, döşenecek kumaşın kalıbını çıkarır, Aracın iç döşeme aksamının sökümünü yapar, Aracın döşeme aksamının onarımını yapar, Üzeri kaplanacak kısmı yay ve dolgu malzemesi ile destekler, Kaplanacak kumaşı ölçüye göre keser, parçaları birleştirir ve iskelete kaplar, zımbalar, Aracın döşeme aksamının montajını yapar, Tavan, kapı vb. kısımlara, ses ve havayı geçirmeyen kaplamalar yapar, Değişik kumaş, deri ve yapay deri yüz kaplama malzemeleri ile, işle ilgili her türlü malzemenin maliyetini hesaplar, 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 

Çekiç, makas, eğri iğne, hava kompresörü, havak (pnömatik), zımba makinesi, döşeme sehpası, pense, kerpeten, tornavida, eğe, törpü gibi aletler, Kumaş, deri, yapay deri, kontrplak, pamuk, kauçuk, sunta, sac, boru, vida, civata, somun, rondela, kıtık ve çeşitli yapıştırıcılar, Dikiş makineleri (düz dikiş makinesi, saya makinesi, özel döşeme dikiş makinesi), çivi tabancaları (el ile çalışan, elektrikli, havalı çivi tabancaları), matkap, kumaş kesme testeresi vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 

Oto döşemecisi olmak isteyenlerin; Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, El ve gözü eşgüdümle kullanabilme, Ellerini ustalıkla kullanabilme, Renkleri ve desenleri ayırdedebilme yeteneklerine, Dikkatli ve titiz çalışma alışkanlığına sahip kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 

Oto döşemecileri, taşıt yapan fabrikalarda ve atölyelerde çalışırlar. Çalışma ortamında kumaş lifleri ve ipliklerden oluşan toz ve dikiş makinesi gürültüsü olabilir. İş kısmen ayakta yürütülür. Döşemeci birinci derecede alet ve malzeme ile uğraşır. Oto kaportacılarıyla, oto elektrikçileriyle, oto boyacıları ile iletişim kurar. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 

Oto döşeme atölyelerinde, motorlu taşıt imal eden fabrikalarda çalışırlar. Kişiler pratik eğitim gördükleri işyerlerinde istihdam edilebilmektedirler. Usta unvanını alan kişiler, kendi adlarına işyeri açabilmektedirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 

Mesleğinin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 

Çıraklık eğitimine başlayabilmek için; En az ilköğretim okulu mezunu olmak, 14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitiminden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak, Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 

Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim süresi, lise ve daha üst düzeyde genel eğitim almış olanlarda 1,5 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 3 yıldır. Mesleki eğitim merkezlerinde haftada bir gün kuramsal (teorik) eğitim, beş gün işyerinde uygulamalı eğitim verilmektedir. Teorik olarak verilen eğitimde; Türkçe, Meslek Matematiği, Toplam Kalite Yöntemi, İşetme Bilgisi ve Kooperatifçilik, İş Güvenliği gibi ortak derslerin yanında, Teknik Resim, Meslek Resmi ve Meslek Bilgisi gibi meslek dersleri de verilmektedir. Meslek derslerinde; kullanılan makine, teçhizat, araçgerecin tanıtılması, tekniğe uygun olarak kullanılması, bunların temizlik ve bakımlarının yapılması, norm yazı yazma, serbest elle ve takım kullanarak mesleği ile ilgili çizimlerin yapılması, çizimi tamamlanmış plan ve projelerin okunmasının yanı sıra Toplam Kalite Yönetimi, İşetme Bilgisi ve Kooperatifçilik ile İş Güvenliği hakkında da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak verilen bilgilerin, işyerinde de usta öğreticinin gözetimi altında pratik çalışması yapılmaktadır. 

MESLEKTE İLERLEME 

Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Oto döşemeciliği mesleğinde ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. 

BENZER MESLEKLER: 

Mobilya döşemecisi 
EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ 
Aday çırak ve çırak öğrencilere, eğitimleri süresince, asgari ücretin %30undan az olmamak üzere işverenlerce ücret ödenmektedir. Özel işyerlerinde, kalfa ve usta pozisyonunda çalışan oto döşemecileri, asgari ücretin 23 katı tutarında ücret almaktadırlar. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 

İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.