Samsungun o telefonunu kullananlar dikkat!

0

Google, akıllı telefon piyasasının devlerinden Samsungun Android telefonlarından Galaxy S6 Edge modelinde 11 güvenlik açığı belirledi.

Bunların arasında hackerların telefonun kontrolünü ele geçirmesine olanak tanıyabilecek bir güvenlik boşluğu da bulunuyor.

Googleun Samsunga bilgi vermesi üzerine bu sorunların çoğu giderildi, ancak geri kalanının giderilmesi için vakit gerekecek.

Londra Üniversitesinden güvenlik uzmanı Dr Steven Murdoch, Android işletim sistemini geliştiren Googleun Android markasını korumak için yaptığı çalışmaların Google ile cep telefonu üreticileri arasında gerginliğe yol açtığını bildiriyor.

“Güvelnlik konusuna gelince Androidin adı zaten lekelenmiş durumda” diyen Murdoch, bunun kısmen telefon üreticilerinin eklediği ilave yazılımlardan kaynaklandığını belirtti.

Samsungdan yapılan açıklamada ise sorunun kısmen giderildiği, geri kalan 3 güvenlik açığının da bu ay içinde yapılacak bir güncellemeyle çözüleceği kaydedildi.

Googleın belirlediği güvenlik açıkları arasında, Samsungun elektronik posta yazılımında hackerların mesajları kendi hesaplarına aktarmasına olanak tanıyacak bir boşluk olması da vardı.

Bir başka risk de hackerların şifreli özel bir görüntü göndererek, fotoğraf görüntüleme uygulamasının ayarlarını değiştirebilecek olmalarından kaynaklanıyordu.

Google belirlediği en ilginç risk ise, hackerların yazılıma kötü niyetli bir uygulama göndererek sistemdeki diğer dosyaları kontrol etme imkanına kavuşabilmesiydi.

Samsung, özellikle bu eksiği giderdiğini söylüyor, ancak kullanıcılara telefonlarının yazılım ve uygulamalarını her zaman güncellemeleri çağrısında bulunuyor.

Share.

Leave A Reply