Son derece sistematik gramer ingilizce’sine sahibim. hiç hocasız tek başıma yaptım.”

0

“SON DERECE SİSTEMATİK GRAMER İNGİLİZCE’SİNE SAHİBİM. HİÇ HOCASIZ TEK BAŞIMA YAPTIM.”

SEZEN AKSU
(Ses sanatçısı ve Söz yazarı)

“ Kura ile girdiğim Devlet Okulu’nda Almanca görmüştüm, ama hiçbir zaman bu dile ısınamadım. En kaliteli Almanca aksanını bile mümkünse almayayım! İngilizce’yi kendim öğrenmek istedim. 4-5 laboratuar bitirdim, bol bol kitap okudum. Kasetleri dinleyerek çalıştım.

Yani, hem okuyarak hem dileyerek İngilizce’yi çalıştım. Beynimi boşaltmama yardımcı oluyordu, çevrem şaşırıyordu. Kendi alanım dışında beni rehabilite eden, eğlendiren bir uğraş oldu.

Yurtdışı ilişkilerden dolayı, yabancı ‘tommaysterlerle’ çalıştığımda da dilimi geliştirme fırsatım oldu. Londra’ya gidip gelmelerimde pratik yapma fırsatı buldum. Durmadan BBC gibi TV kanallarını açık bırakarak kulak dolgunluğu oluştururum.

Son derece sistematik gramer İngilizce’sine sahibim. Hiç hocasız tek başıma yaptım. Evde kendi kendime öğrenmemden dolayı kitap ‘İngilizce’sine’ sahip olduğumu söylüyorlar, fazla düzgün bir İngilizce’m oluverdi.

Okuma ve yazma yönüm çok güçlü, fakat okumam konuşmamdan daha iyi. Fazla asil konuşuyorum, bazılarına özenti gibi bile geliyor! Ama dil en çok konuşmak ile gelişir. Ben de ‘sokak dili’ denilen günlük İngilizce’yi, şimdi pratik yaparak öğrenmek istiyorum.

Bunların yanısıra, müzikte Rumca ve Yunanca’ya, İzmir’den ve Rum arkadaşlarımdan dolayı aşinalık var. Bazı kelimeleri anlayabiliyorum. Mesela, Nükhet Duru çok iyi Yunanca konuşuyor artık.

Sahne çalışması veya özel projeler için bu dillerde şarkı söylemem gerekirse telaffuz çalışıyorum ve şarkının anlamını öğreniyorum. Türkçe’ye yabancı dillerden çevrilmiş çok nadir başarılı eser var.

Şarkıların sözünün de kendi müziği ve ritmi vardır. Söylerken hissedebilmek için, söylediğim şarkının anlamını bilmek isterim. Bu şekilde sahne çalışması yapan Alex gibi genç sanatçılarımız olduğunu duyuyorum, onları da takdir ediyorum.”

KAYNAK:
YABANCI DİL ÖĞRENME YOLLARI
ECE VAHAPOĞLU
ALFA YAYINLARI

Share.

Leave A Reply