Stresli olmasaydı o da gevşerdi!

0

Çağımızın kara vebası stres… Üstelik stresli olmak başlı başına yetmezmiş gibi pek çok hastalığımızın da nedeni yine stres! Uzmanlara göre sürekli olarak strese maruz kalanların sonu bruksizm! Yüzünüzü buruşturma faslını kısa kesip yazının devamına ilerleyin… İşte bruksizim hakkında temel gerçekler…

Stresin sonu bruksizm!

Diş gıcırdatma hastalığı olarak bilinen ‘bruksizm’ tedavi edilmediği takdirde çene yapısını bozuyor. Toplumun yüzde 90’ında görülen bu hastalığa yol açan ana unsur ise stres…

Diş sıkma ve gıcırdatma hastalığı olarak bilinen ‘bruksizm’, tam olarak bilinmese de her 10 kişiden 1’inde görülüyor. Özellikle çocuklarda daha sık rastlanan hastalık üzerinde çalışmalar yapan Yeditepe Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Koray Oral, bruksizm hastası olan kişilerin diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlıklarının bilincinde olmadığını söyledi. 

Tedavide gece plağı

Bruksizm tedavisinde 4 farklı yaklaşım olduğunu belirten Oral, “Bireyin kişiliğine yönelik geliştirilen tedavi yöntemlerinden olan ‘biofeedback’ tedavisi, çene kaslarının kasılma ve gevşeme fonksiyonları ses, titreşim ve görüntü olarak kişiye ulaştırılır. Tedaviyle kişinin kas kontrolünü sağlayarak istemsiz oluşan fonksiyonların önlenmesi amaçlanır. Bruksizmin tedavisinde farmakolojik açıdan çok az da olsa kas gevşetici ve kas dinlendirici ilaçlar da kullanılır. Tedavide en çok ağız içi aparey yani ‘gece plağı’ tercih edilir. Gece plağı çiğneme sisteminde meydana gelebilecek zararları yavaşlatmak veya önlemek için amaçlı hastalarda kullanılır. ABD’de her yıl bruksizmin meydana getireceği zararları önlemek amacıyla 3.6 milyon gece plağı üretiliyor” diye konuştu. 

“6 ay süreyle kişiler dişlerini gecede 3-5 kere gıcırdatıyorsa mutlaka diş hekimine başvursun” diyen Oral, çocuklarda da bruksizmin büyük oranda gece uyku sırasında meydana geldiğini belirtti. 

Nörolojik etkenler

Stresin diş sıkma nedenleri arasında ilk sırada olduğunu belirten Psikiyatrist Hakan Karaş da, “İnsanlarda günlük yaşamın oluşturduğu stres bruksizme yol açıyor. Alkol, kafein ve sigara kullanımı da kişilerde bruksizm rahatsızlığına neden oluyor. Ayrıca nörolojik ve psikiyatrik hastalıkları olan bireylerin de araştırmalarla bruksizm rahatsızlığına yakalandığı ortaya koyulmuştur” dedi. 

Botoks tedavisi de uygulanıyor

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak ise şunları söyledi:
“Bruksizm, dişlerde sallanmaya ve diş etinde geri çekilmeye neden olurken çene yapısını bozarak yüz estetiğinde deformasyona yol açıyor. Gece plağı olarak adlandırılan koruyucular, dişlerin birbirleriyle temasını engelliyor. Tedavide gece plağı yeterli olmazsa son çare olarak botoks tedavisi tercih ediliyor. Yanak alt kısmında bulunan çiğneme kasına yapılan botoks, 6-9 ay etki gösterirken kontrol dışı kasılmaların engellenmesine yardımcı oluyor.”

Yazar: Furkan Özkara
Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Share.

Leave A Reply