Tehlikeli işte çalışana 3 bin TL asgari ücret

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Asgari ücretliye zam geliyor. Standart asgari ücret 400 TL artarken, tehlikeli işte çalışanlar için bu ücret 3 bin liraya kadar çıkacak.

AK Partinin yeniden tek başına iktidar çoğunluğunu elde etmesinin ardından seçim vaatleri yaşama geçirilmeye başlıyor.

Hükümet asgari ücretin bin 300 lira olması için Aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonuna teklif verecek. 1 Ocak 2016da işçinin cebine yaklaşık 400 liralık zamlı ücret girecek. Aynı dönemde asgari ücret işin tehlikesine göre değişecek. Madenler gibi tehlikeli işlerde çalışanların ücretleri de ikiye katlanacak. Bakanlık tarafından tespit edilecek asgari ücretin en az 2 bin 600 lira olması bekleniyor. Aylık primlerle birlikte bu tutarın 3 bin liraya ulaşacak. Asgari ücret, her yıl aralık ayında toplanan, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin yer aldığı Asgari Ücret Komisyonu tarafından belirlenecek.

 

 

% 30LUK ARTIŞ OLACAK
 
Mevcut brüt asgari ücretin aylık milli gelire oranı yüzde 47 düzeyinde. Yeni yılda asgari ücretin 1.300 lira olması ile birlikte bu oran yüzde 57ye çıkacak. Yüzde 30luk artış işçi ücretlerine 400 lira olarak yansıyacak. Bu artış sadece 5 milyon asgari ücretliyi ilgilendirmiyor. Çalışma yaşamındaki bir çok gösterge asgari ücrete endeksli olduğu için toplumun geniş bir kesimi bu artıştan etkileniyor. Türkiye, asgari ücretin milli gelirdeki payına göre yüzde 59 olan Almanyaya yaklaşırken, birçok AB ülkesini de geride bırakmış olacak. Mevcut tabloda, İngiltere, Fransa, İrlanda, Belçika gibi AB ülkelerinde asgari ücretin aylık gelire oranı Türkiyenin üzerinde bulunuyor. Yunanistan, Slovenya gibi ülkeler ise Türkiyeye yakın görünüyor. Diğer yandan birliğe yeni katılan ülkelerde ise Türkiyeden daha düşük düzeylerde asgari ücret belirleniyor. Arnavutluk, Romanya, Sırbistan, Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Letonyada ise 160-300 euro arasında değişiyor.

 

 
SEKTÖRE GÖRE ÜCRET BELİRLENECEK

 
Yeni sistemde çok tehlikeli işlerde çalışanlara yönelik asgari ücret yeniden belirlenecek. Yeni yılda brüt asgari ücret 1.647 liraya çıkacak. Örneğin, yer altında çalışan 50 bin işçi ile birlikte diğer tehlikeli işler için de farklı ücretler ortaya konulacak. Az tehlikeli sınıfta yer alan çalışanların asgari ücreti ise taban seviyesinde kalacak. Bu kapsamda çok tehlikeli işler yeniden sınıflandırılacak. Deri fabrikaları, maden yağı, parafin gibi petrol türevi yakıt, renklendirme maddeler, karbonat üretimi, uranyum ve toryum maddelerinin zenginleştirilmesi, organik kimyasal ve boya üretimi, ağız, diş bakımı ürünleri imalatı, cam, ayna imalatı, çelik dökümü, nükleer reaktörler ve parça imalatı, bomba, füze, askeri silah imalatı gibi çok sayıda sektör bulunuyor. Her biri için ayrı asgari ücret belirlenecek. Madenlerdeki artış ise geçen yıl Meclise gönderilen İş Güvenliği Yasası kapsamında ikiye katlanacak.

 
 
SENDİKALAR REFAH PAYI İSTİYOR
 
Geçen yıl yapılan toplantıda Türk-İş asgari ücretlilere ayrıca refahtan pay verilmesini talep etti. Türkiye İstatistik Kurumunca belirlenen net tutarın esas alınarak, bunun üzerine bu yıl için öngörülen enflasyon hedefi ile ekonomik büyüme göz önüne alınarak refah payı ilave edilmesini istedi.
 

 

ÇİFTÇİYE 2 MİLYARLIK DOPİNG
 
Bir milyonun üzerindeki çiftçinin de yüzü gülecek. Gübre ve yemde KDVnin sıfırlanması ile birlikte yemde 1 milyar lira, gübrede 1 milyar lira olmak üzere 2 milyar lira çiftçinin cebinde kalacak.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Share.

Leave A Reply