Tekstil Baskı Teknikeri

TANIM 

Tekstil (dokuma) ürünlerinin, boyanması, düzenlenmesi ve aprelenmesi (sertleştirilmesi) alanında tekstil mühendisine yardımcı eleman olarak çalışan kişidir. 

GÖREVLER 

Boyanacak veya desenlenecek kumaşın niteliklerine göre uygulanacak deseni ve renkleri saptar, 
Kumaşın cinsine uygun boya ve apre malzemesini hazırlar, 
Kumaşın boyanması, desenlenmesi ve aprelenmesi ile ilgili işlemi yürütür. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 

Çeşitli kumaş, boya, apre malzemeleri. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 

Tekstil baskı teknikeri olmak isteyenlerin; Kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı, Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine, Tasarım ve çizim yeteneklerine sahip, Birbirlerine yakın renkleri ayırdedebilen, Boya maddelerine alerjisi olmayan, Bedence sağlam ve dayanıklı kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 

Tekstil baskı teknikeri fabrika veya atölye gibi kapalı ortamlarda görev yapar. Ortam nemli ve boya kokuludur. Görev sırasında birinci derecede malzeme ile meşgul olan tekstil baskı teknikeri, mühendis, teknisyen ve işçilerle, tekstil desenleri yapan meslek elemanları ile iletişim kurma durumundadır. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 

Tekstil baskı teknikeri; Özel sektöre ait tekstil fabrika veya atölyelerinde görev alabilir, Kendi işyerini açabilirler. Dünya tekstil sektörü istihdamın ve ihracatın yaklaşık %30-35ini karşılamaktadır. Zaman zaman geçici bir durgunluk yaşansa da bu sektör önümüzdeki yıllarda varlığını gelişerek sürdürecektir. Fabrika ve atölyelerde yeterince tekstil mühendisi bulunmasına karşılık tekniker düzeyinde eleman azdır. Bu nedenle mezunların iş bulmada zorluk çekmeyecekleri söylenebilir. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 

Meslek eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının “Tekstil Baskı” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Tekstil” olarak değişmesi nedeniyle, “Tekstil Baskı” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Tekstil Baskı” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 

Tekstil Baskı ön lisans programına girebilmek için, Lise veya dengi okul mezunu olmak, Merkezi sistemle yapılan Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS ) yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA1)” puanı almak gerekmektedir. Meslek Liselerinin Tekstil Baskı, BoyaApre, Boya BaskıDesen, Kalite Kontrol(tekstil), Tekstil BoyaApre, Tekstil BoyaBaskıDesen, Tekstil Kalite Kontrol, Tekstil Tasrımı bölümlerinden mezun olanlar üniversitelerin Tekstil Baskı ön lisans programını tercih ettiklerinde orta öğretim başarı puanları (OÖBP) 0.65 ile çarpılarak ÖSS puanlarına eklendiğinden, diğer alanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 

Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince verilen belli başlı dersler şunlardır: Kimya, Genel Tekstil Teknolojisi, Lif Teknolojisi, Teknik Resim, Boyar Madde Kimyası, Dokuma Teknolojisi ve Makineleri, Renk Bilgisi, Boya Teknolojisi, Boya ve Baskı, Kalite Kontrol. 

MESLEKTE İLERLEME 

Tekstil Baskı ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde Tekstil Mühendisliği lisans programına dikey geçiş yapabilirler. Tekstil baskı teknikerleri, başarılı oldukları takdirde, bulundukları işyerinde vardiya amiri, planlama sorumlusu, şef yardımcısı, şef gibi görevlere atanabilirler ve daha ileri düzeyde sorumluluklar alabilirler. Ayrıca kendi işyerlerini açabilirler. 

BENZER MESLEKLER 

Tekstil teknikeri, Tekstil mühendisi.

BURS, ÜCRET VE KREDİ DURUMU 

Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uyan öğrenciler, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Tekstil baskı teknikerleri, genellikle özel sektörde çalıştıklarından ücretleri kendileri ile işveren arasında yaptıkları anlaşmayla belirlenir. Ücret, kişinin bilgisi, yeteneği, çalışma kapasitesi ve sektörün ücret 
düzeyi göz önünde tutularak belirlenir. 

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 

İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.