Tekstil Kalite Kontrol Teknisyeni

TANIM 

Tekstil ürünlerinin üretim safhalarında parçaları tamamlanmış ürünlerin, işlem ve görünüş olarak üretim standartlarına uygunluğunu, sağlamlığını, esnekliğini hatalarını ve renk değişimlerini kontrol eden kişidir. 

GÖREVLER 

Tekstil mühendislerinin ve teknikerlerinin denetimleri altında Türk ve dünya standartlarına uygun numuneler üzerinde fiziksel kimyasal test çalışmaları yapar, Test sonuçlarını ilgili grafiklere işler, değerlendirir ve sonuçları ile ilgili rapor hazırlar, Üretim işlemlerini izleyip, üretim sırasında meydana gelebilecek hataları saptarve ilgililere bildirir, Elyaftan, ipliklerden ve dokunan kumaştan tekniğine uygun örnekler alır, Üretilmek istenen mamulün gerekirse analiz ve tasarımını yapar, Yarı mamul ve mamullerin kalite kontrolünü yapar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 

Her çeşit elyaf, iplik, dokuma ve örme kumaş, boya maddeleri, yardımcı malzemeler, Büküm cihazı, Yabancı madde tayin edici cihaz, Laboratuar alet ve cihazları (deney tüpü, şişeler vb.), Tekstil ile ilgili örnekler, Kalite kontrol cihaz ve aletleri, Bilgisayar vb. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 

Tekstil kalite kontrol teknikeri olmak isteyenlerin; Matematik, fen derslerine ilgi duyan ve bu alanlarda başarılı, Şekil ve renk algısı gelişmiş, Anlama, yorumlama ve anlatabilme yeteneğine sahip, 
Tasarıcı ve yaratıcı kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 

Tekstil kalite kontrol teknikeri, tekstil fabrikalarının herhangi bir bölümünde (iplik, dokuma, örme, boya, baskı, terbiye, konfeksiyon, kalitekontrol laboratuarı) görev yapabilir. Çalışma ortamı gürültülü olup, havada lif tozları, kimyasal madde buharları bulunabilir. Çalışırken tekstil, makine, kimya, endüstri mühendisleri, işçiler ve yöneticilerle iletişim halindedirler. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 

Ülke ekonomisinde önemli bir yer tutan ülkemizin gelişmiş bir sanayi dalı olan tekstil sektöründe, meslek elemanlarının iş bulma olanakları oldukça yüksektir. Kaliteli üretim etkin bir kontrol mekanizması gerektirir. Bu nedenle, tekstil kalite kontrol teknisyenlerine talep artacaktır. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 

Tekstil kalite kontrol teknisyenliği eğitimi; Anadolu kız teknik/Anadolu kız meslek/kız meslek liselerinin, tekstil alanı kalite kontrol dalında verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 

Anadolu meslek liselerine girebilmek için Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak gerekmektedir. Ayrıca, Anadolu meslek liselerinin 1. sınıfını doğrudan geçen ve ilgili bazı derslerden gerekli başarı ortalamasını tutturan öğrenciler isterlerse Anadolu Teknik Lisesinin “Tekstil Kalite Kontrol Teknisyenliği”ne devam edebilirler. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 

Anadolu Meslek Liselerinde eğitim süresi 4 yıldır. Anadolu Teknik Liselerinde de eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim okulda genel kültür dersleri ve meslek dersleri birlikte alınır. İşletmelerde ve atölyelerde uygulama yapılır. 2. ve 3. sınıflardaki yaz tatillerinde staj zorunluluğu vardır. Staj fabrikalarda büyük atölyelerde ve kamu kuruluşlarının elektronikle ilgili bölümlerinde yapılır. 

MESLEKTE İLERLEME 

Meslek liselerinin tekstil alanı kalite kontrol dalından mezun olanlar; istedikleri taktirde, Halı ve kilim, Halıcılık, Tekstil, Pamuk pazarlama ve iplikcilik ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları Tekstil öğretmenliği, Tekstil dokuma ve örgü öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. İstihdam edildikleri işyerlerinde başarılı olanlar kısım şefi, müdür yardımcısı ve müdür düzeyine kadar ilerleyebilirler. 

BENZER MESLEKLER: 

Tekstil teknisyeni, Kimya teknikeri, Tekstil tasarımcısı. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 

Meslek liselerinde eğitim gören öğrenciler için 3308 sayılı yasa gereğince haftanın 2 günü okulda 3 gün işletmede beceri eğitimi yaparlar. Sigorta ve sosyal haklar işveren tarafından sağlanır. Bu eğitim sırasında asgari ücretin % 30undan aşağı olmamak üzere ücret alırlar. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 

İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.