Üst düzey kadın yönetciler artıyor

0

Hay Groupun kadın yöneticiler araştırmasından çarpıcı sonuçlar çıktı. 2008de yüzde 8.5 olan üst düzey kadın yönetici sayısı 2012de yüzde 16 oldu

Hay Group son beş  yılı baz alarak kadınların demografik iş gücündeki değişikliklerini gözler önüne  seriyor. 811 şirkette 529 bin çalışanla yapılan anket, kadınların iş dünyasında  giderek üst yönetim kadrolarına yükseldiğini gösteriyor. Ankete göre son beş  yılda üst düzey kadın yönetici sayısı iki kat arttı. 2008de şirketlerdeki orta  kademe kadın yönetici oranı yüzde 25.4, üst düzey kadın yönetici oranı ise yüzde  8.5ti.

Yıllar içinde orta kademedeki kadın yönetici oranı çok büyük değişim  göstermese de tepe yönetimlerde dengeler kadından yana değişim gösterdi. Üst  düzey kadın yönetici oranı 2009da yüzde 10.4, 2010da 14, 2011de yüzde 11  oldu. 2012de ise bu oran yüzde 16ya yükselerek iki katına çıktı. Anket  sonuçlarını değerlendiren Hay Group çalışanı Ece Aktan bankacılık, sigortacılık  ve finansal hizmetler gibi sektörlerde beyaz yaka kadın çalışanların ağırlıklı  olduğunu belirtiyor. Geçen beş yıl içinde kadınların daha çok yönetici pozisyonu  elde ettiğini belirten Ece Aktan, “Bu başarıda kadın gibi davranmalanın ve doğal  olmanın çok önemli rolü var” dedi. Kadın yöneticilerin doğası gereği neler olup  bittiğini okuyabilme yeteneği olduğunu dile getiren Aktan sözlerini şöyle  sürdürdü: “Böylece kadınlar çalışanlarla doğru iletişim kurabiliyor.” 

ZORLU MÜCADELE

Kadın yöneticilerin erkeklere oranla yüzde 15  daha fazla organizasyon yeteneğine sahip olduğunu söyleyen Fulya Karakurum,  kadınların olaylara sadece mantıkla değil duygularıyla da yaklaştıklarını dile  getiriyor. Kadın yöneticilerin, erkek egemen iş dünyasında daha üst düzey  görevler alabilmek için zorlu mücadeleler verdiklerini dile getiren Ece Aktan,  “Bu çaba, ulaştıkları yönetim pozisyonlarında onların daha başarılı olmalarını  sağlıyor” diyor. Aktan ve Karakurum araştırmanın genel sonuçları  değerlendirildiğinde Türkiyede çalışan kadınların iş yaşamında geleceklerinin  parlak olduğunu belirtiyorlar.

 

KAYNAK:Cnn Türk

Share.

Leave A Reply