Volkswagen Türkiyede Jetta ve Caddy satışını durdurdu

0

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Volkswagenin Türkiyede Jetta ve Caddyde 1.6 dizel motorlu araçlarının satışını gönüllü olarak durdurduğunu açıkladı.

Bilim ve Sanayi Bakanı Fikri Işık, Volkswagenin bu akşam itibariyle Jetta ve Caddyde 1.6 dizel motorlu araçlarının satışını gönüllü olarak durduracağını açıkladı.

Emisyon değerleri noktasındaki hassasiyetlerini sürdürdüklerini belirterek, Volkswagen aldığı kararı ilk kez duyuran Bakan Işık, “Askıya alacak satışı ve bu teknik güncellemeler yapıldıktan sonra tekrar satışa sunacak” dedi.

 

 

 

NTV canlı yayınında konuşan Bakan Işık Volkswagenin satış durdurma kararı hakkında şunları söyledi:

“Belki ilk defa bir bilgiyi de sizin aracılığınızla paylaşalım. Şu anda Volkwagen’in EA189- EU5  tipinde iki araçları var Türkiye’de. Bunların satışını da bu akşam itibariyle durduracak. Bu gönüllü bir durdurma. Askıya alacak satışı ve bu teknik güncellemeler yapıldıktan sonra tekrar satışa sunacak.

 

Bu noktada ben firmamızın duyarlılığına teşekkür ediyorum. Bu noktayı yakınen takip ediyoruz. Bir taraftan emisyon noktasındaki hassasiyetimizi sürdürüyoruz. Bu noktada firmanın hassasiyeti önemli. Bu akşam itibariyle dediğim gibi Jetta ve Caddy’de 1.6 dizel motor satışı firmanın askıya aldığını belki sizlerin aracılığıyla kamu oyuyla da paylaşmış oldum.”

 

Doğuş Otomotivden açıklama

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Volkswagenin Türkiye satışından sorumlu Doğuş Otomotiv, durdurma kararını doğruladı. Doğuş Otomotivden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

“Tüm kamuoyunun bilgisinde olan Volkswagen AG tarafından üretilen EA189 EU5 motor tipine sahip dizel araçlarla ilgili Doğuş Otomotiv açıklamasıdır:

Volkswagen AG yetkilileriyle sürdürmekte olduğumuz görüşmeler neticesinde, tarafımızca alınan kararla gönüllü olarak, Jetta ve Caddy modellerimizde sadece EA189 EU5 1.6 TDI motor tipindeki araçların satışını bu akşam itibarıyla geçici olarak durdurmuş bulunmaktayız. Diğer modellerimizin satışı ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

 

Share.

Leave A Reply