Yabancı dil öğrenmek istiyorsunuz ama az paranız var!

0

Hasan Yüksel
www.dersimizingilizce.com

Tez: 1. Boşa harcanmayan para kazanılmış paradır.
2. Bilincimiz bazı kaynaklar tarafından yanlış yönlendirilebilir.

İngilizce öğrenmek istiyorsunuz, İngilizcenizi geliştirmek istiyorsunuz vs. Doğal olarak aklınıza, önceden deneyiminiz yoksa, şu soru geliyor: Nasıl öğrenirim? Bu soru hemen bizi şu sorulara götürüyor: Nerede öğrensem acaba? Kursa mı gitsem? Şu aralar para pul durumları bir hayli kötü en iyisi kendi kendime çalışabileceğim bir gramer kitabı falan almak herhalde ama nasıl bir kitap veya set alsam acaba?

Bu sorular beynimizde fırtına gibi eserken dengemizi birazcık kaybedebiliriz. Bir sürü kaygılarımız da var elbette. Mesela kariyer geliştirme, zam, yeni bir iş bulma, iş alanını değiştirme, yurtdışına çıkma, akademik çalışma yapma vs. E tabi hemen harekete geçmek lazım. Fakat acele işe şeytan karışır mı acaba? En azından cebinizi şöyle bir yoklayabilir. Satın alınan mal geri alınmaz! kaidesi zaten satınalma sonrası pişmanlıklarını ortadan kaldırmayacağına göre ve bu iş deneme yanılma yaklaşımını kaldıracak bir şey olmadığına göre başka bir yol çizsek pek fena olmaz kendimize.

Şimdi şöyle bir gerçek dünyadaki pazara göz atalım sonra da sanal pazara yani Internete…

Şuradaki tezgahta cafcaflı CDRom serileri görüyorum. Garantili İngilizce vaadinde bulunuyor!. Yan tarafta bir sürü gramer kitabı ve bilimum İngilizce setler üst üste, yan yana boy göstermekte. Bunlar neyse bir de bazı kitaplar var ki size İngilizceye nasıl öğreneceğinizi öğreten, çoğunlukla bunu kullanan (şu insanı bir gecede süperman yapma vaadinde bulunan kişisel gelişim (veya kişisel gerilim), kitaplarına benzer türde olanlar. Neyse… Paranızı kurtarayım derken zamanınıza çalmayayım. Ne de olsa para zamanla kazanılıyor.

Şimdi size bu kaynaklara ücretsiz sahip olmanın yollarını göstereceğim. Aman kimse duymasın!

Para kazanma! zamanı geldi. Bunun için aşağıdaki objektif bulgulara kulak vermeniz gerekiyor:

Tabii ki adresinize ücretsiz materyaller yollamayacağım 🙂 Bunun için öncelikle Internete erişimimizin olması gerekiyor. Gerisi benden.

Önce kendimize şu soruyu soralım. Internette istediğim kaynağa erişebilir miyim? Evet. Mesela sümüklü böcekler hakkında bilgi almak istiyorum. Aman canım bu da olmaz ki demeyin oluyor. Bulduğunuz kaynak büyük ihtimal İngilizce olacaktır elbette. Ama zaten amacımız bunu öğrenmek değil mi? Bu arada tabii ki artık Türkçe kaynakların sayısı da yavaş yavaş artıyor. googleı kullanarak Türkçe sayfalarda arama yapmayı ihmal etmeyin.

Bilgi avı başlıyor.

1. Kim bilir ki diye soruyorsunuz

Örümcekler ileri!

Öncelikle yaklaşık 1.500.000.000 web sayfasını anında turlayan www.google.com adresine bağlanıyoruz. Mesela efendim öğretmensiniz ve bir konuyu sunmak için materyale ihtiyacınız var. Konu ne? Coğrafya. Neye ihtiyacınız var? Hindistanın demografik bilgileri. O zaman şöyle yapıyoruz googleın arama satırına (İngilizce bildiğinizi farzederek) India+demographic information anahtar kelimelerini (keywords) giriyorsunuz. Bu + işareti neye mi yarıyor? Bu işareti kullanarak googlea şunu söylüyorsunuz: Hindistanla ilgili siteleri ara ama içinde demographic information (nüfus bilgisi) olanları getir diyorsunuz. O da getiriyor. Bunun aksini de yapabilirsiniz yani – parametresini kullanabilirsiniz. Bu da artının tam tersini yaparak kendisinden sonra yazılan kelimenin bulunmadığı siteleri dizinleyecektir. Bir de “…” işaretinden bahsetmek istiyorum. Diyelimki içinde -TOEFL sınavlarına hazırlık- tümcesi geçen bir site arıyorsunuz o zaman bu tümceyi “TOEFL sınavlarına hazırlık” şeklinde arama satırına yazıyorsunuz ve örümcekler dünyanın dört bir yanına dağılıp ağda rastladıkları bilgileri size getiriyorlar. Türkçe arama da yapabilirsiniz elbette

Öğrendiğim İngilizce kelimeleri veya tümceleri googleda test edebilir miyim?

Bir arama motoru elbette web sitelerinin bulunması için dizayn edilmiştir ama biraz “uyanıklık” yaparak kendi amacımıza uygun hale getirebiliriz. Mesela ben bazen yeni öğrendiğim bir kelimenin cümleler içinde nasıl kullanıldığını görmek istiyorum ve defalarca o kelimeyi farklı cümlelerde okuyunca kelimeyi hem unutmuyorum hem de başka bir sürü kelimeyi beynimde yenilemiş oluyorum. Mesela dün lacuna kelimesini öğrendim. Sonra da şöyle bir bakayım nedir, nasıl kullanılmıştır, kimler kullanmıştır merakıyla googlea girdim kelimemi. Ne diyim 133 bin sayfa buldu kelimeyi içeren.
Bu minval üzere size şu soruyu soruyorum: Hangi kitap veya CDRom bunu size verebilir?

Bir şeyden daha bahsetmek istiyorum: Benim en çok hoşuma giden öğrendiğim bir kelimenin bir filmde nasıl kullanıldığını görmek. Bunun için www.imdb.com sitesine bağlanıyorum, ki kendisi İnternetin en geniş sinema veritabınıdır, ve orada sol üst köşedeki arama satırının üstünden arama parametresi olarak quotesi seçiyorum. Mesela shoot kelimesinin kullanımını bir filmin metninde görmek istiyorum hemen giriyorum arama satırına shoot kelimesini sonra da onun üstünde bulunan dropdown menüden quotesi seçiyorum ve enter tuşuna aceleyle yükleniyorum. Bir de ne göreyim “Doctor Who” (1963) filminde
Brigade Leader: “Then you wont feel the bullets when we shoot you” cümlesini sarfedivermiş. Bunu özellikle öğretmen arkadaşlarımız vocabulary çalışmasında kullanabilirler diye düşünüyorum.

Şunu da belirteyim ki istediğiniz filmin metnini internette bulabilirsiniz. Ben size bir site veririm bunun için ama isterseniz siz yukarıdaki bilgileri kullanarak onlara ulaşın ve pratik yapın. Mesela google abimize şöyle deyin “free movie scripts”… (Bu arada ben Evli ve Çocuklu -Married with Children- dizisindeki Al Bundynin hayranı olduğumdan onlara atfedilmiş sitelerde dizilerin metinlerini buldum da sosyal İngilizcemi gülerek geliştirdim)

2. Gramer Öğrenmek İstiyorsunuz

Bu makaleyi okuduğunuza göre sitemizden haberdarsınız. Bir kitabın yapamadığı bir çok şeyi sitemiz yapıyor. Evet ama sadece bizim sitemiz mi yapıyor bunu hayır tabii ki. Biz bilgiyi saklıyor muyuz? Hayııır! Mesela www.esl.about.com sitesine bağlanın ve bir bakın oraya. Örneğin irregular verbs (düzensiz fiiller) arıyorsunuz öyleyse arama satırına yazın ve sizin için kaynakları ve interaktif quizleri bulsun. Ayrıca yan taraftaki ana menüyü incelemeyi unutmayın. Bunun gibi daha yüzlerce kaynak bulabilirsiniz. Her seviyeye göre! Burada söylediklerim sadece denizde damlalar!

3. Listening Pratiği Yapmak İstiyorsunuz

Sitemizin listening bölümüne bakınız. Ücretsiz canım! ;-). Aklıma gelmişken hiç BBCnin web sitesinden haberleri dinlediniz mi? İşte size adres: http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/ . Listening bölümündeki linklere bakmayı unutmayın.

4. En çok İngilizce kelimeyi ben bileyim diyorsunuz

Benim çok sevdiğim bir gazete vardır ki adresi şudur: http://www.bangkokpost.com/education/index.htm . Yok yok bu adamlar bi şeyler çeviriyor! Kıllandım ben şahsen. Sen hem tut haberleri yaz sonra da onları aktiviteye dönüştür. Kelimelerin anlamlarını çıkar falan filan. Tamam iyi de bunları ücretsiz yapıyoruz deyince ne oluyor diyoruz kendi kendimize. Bizim memlekette kıytırık kitaplar, CDler ateş pahasına giderken bunlar nasıl oluyor da böyle şeyler yapıyorlar yahu! Neyse Intermediate veya üzeri İngilizcesi olanlar bu siteden azami ölçüde yararlanabilirler. Devamlı okunduğu takdirde faydası daha çok oluyor çünkü kelimeler tekrar edilmiş oluyor diğer makalelerde. Ha bir de İngilizce kitap falan almadan önce webi şöyle bir tarayın bakalım. Benim favorilerimden biri şu linktir: http://eserver.org/ . Sen tut kocaman kitapları sitende yayınla! Olacak şey değil! Project Gutenbergden haberdar mısınız? Değilseniz bir bakın (Son iki cümlem en az Advanced düzeyi okuyuculara yöneliktir). Sitenin adresini siz bulun. Şarkı sözlerinden bahsettim mi? Şarkı sözlerine örneğin www.lyrics.com sitesinden veya yukarıda belirttiğim “numaralar”dan birini kullanarak googleın arama satırına Michael Jackson+Lyrics yazıyorum ve bekliyorum. Bir de winamp mp3 playerın sitesinde siz mp3 parçaları dinlerken İnternet üzerinden dinlediğiniz parçaların sözlerini bularak küçük bir pencerede gösteren eklenti yazılımlar var. Böylece dinlediğiniz yabancı parçaların yüzde doksanının sözlerini hiçbir zahmete katlanmadan dinlerken okuyabiliyorsunuz. http://www.winamp.com/components3/ linkine bağlanıp oradaki arama satırına lyrics kelimesini girin ve listelenen eklenti yazılımlardan istediğiniz ücretsiz olarak indirip kullanın.

Başlangıç düzeyinde bulunan okuyucularım üzülmesin dersimizingilizce.com bu konuda kaynak ve rehberlik sunuyor zaten.

Sözlük desen zebil. İngilizce-Türkçe sözlük olarak tavsiye edeceğim sözlük www.seslisozluk.com . İngilizce-İngilizce sözlük kategorisinde çok ilginç sözlükler var doğrusu. Mesela www.dictionary.com . Hareketli bir sözlük! görmek istiyorsanız www.visualthesaurus.com linkine bağlanmanızı rica edicem. Bu sözlük gerçekten enteresan. Sözlüğün CDrom sürümü ücretli fakat desktop (masaüstü) sürümünü ücretsiz olarak İnternet üzerinden kullanabiliyorsunuz.

Bu böylece devam ediyor. Göstermeye çalıştığım noktalar özetle şunlar:

1. Eğer öğrenmek istiyorsanız öğrenebilirsiniz.
2. Mutlaka meraklı bir araştırmacı olmalısınız.
3. Dil ihtiyaçlarınızın farkında olmalısınız ki size sunalan ürünü buna dayanarak değerlendirmeye alabilesiniz. Çok ucuz veya çok pahalı bir kursta ters giden bir şeyler vardır.
4. Ürünler hakkındaki bilinçsizliğimizi kullanan bazı uyanıklar her türlü boyayla ürünlerini süsleyerek bize satmaya çalışmakta. Buna karşı bilincimizi denetlemeliyiz.

Unutmayın her şeyin merkezinde siz varsınız? Reklamları kendi süzgecinizden geçirin ve uyumluluğunu denetleyin. Görüşmek üzere.
Bilinciniz açık olsun!

Share.

Leave A Reply