Yabancı dil öğrenmenin püf noktaları

0

“Anlıyorum ama konuşamıyorum”culardan mısınız yoksa  hiç bilmeyip ” bi ara öğrenmem lazım  ” diyen ve  sürekli erteleyerek yabancı dil öğrenmeye hiç başlamayanlardan mı?  Newcastle Üniversitesinden Prof. Vivian Cook “Bir dili öğrenmek için  insanların kendilerine zaman tanımaları gerekir. Bir dili sürekli aktif olarak  kullanmaya çalıştığınızda öğrenirsiniz” diyor. İşte bir dilbilimciden yabancı dil öğrenmenin ipuçları…

Yabancı dil öğrenmek isteyenler için öneriler

Newcastle Üniversitesi  Uygulamalı Dil Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vivian Cook, yabancı dil  öğrenilmesinde kısa yolların olmadığını belirterek, ”Bir dili öğrenmek için  insanların kendilerine zaman tanımaları gerekir. Bir dili sürekli aktif olarak  kullanmaya çalıştığınızda öğrenirsiniz” dedi.

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’daki Türk girişimcilerce kurulan  Uluslararası Burç Üniversitesi’nde düzenlenen Uluslararası Yabancı Dil  Sempozyumu’na katılan Vivian Cook, yabancı dil öğrenilmesi konusunda mülakat verdi.

Yabancı dil öğrenmenin kısa bir yolunun olmadığını ve zamana ihtiyaç  bulunduğunu vurgulayan Cook, ”Bir ayda İngilizce öğreten” kitap, CD ve diğer  malzemelerin işe yaramadığını söyledi.

Kişilerin kendilerini geliştirmek için kitap, televizyon, müzik, film ve  diğer materyalleri kullanmaları konusunda serbest olduklarını, fakat bir dili  öğrenmek için insanların kendilerine zaman tanımaları gerektiğini vurgulayan  Cook, şu önerilerde bulundu:

 ”Yabancı ülkede otobüsle seyahati herkese tavsiye ediyorum. Otobüse  bindiğiniz zaman, etrafınızdaki herkes yabancı dilde konuşuyor. Eğer ineceğiniz  durağı ya da başka bir şey soracaksanız yabancı dil kullanmanız gerekiyor. Bir  dili zaten bu şekilde sürekli aktif olarak kullanmaya çalıştığınızda  öğrenirsiniz.”

Yabancı dil eğitiminin kişinin amaçlarına ve hedeflerine göre değiştiğini  belirten Cook, İngilizce dilini sonradan öğrenen bir kişinin, anadili İngilizce  olan bir kişiden daha iyi konuşabileceğini söyledi.

Cook, sözlerine şöyle devam etti:  ”Anadili İngilizce olanlar bile uzmanlık alanları mühendislik olan  yabancılar kadar teknik terim bilmiyor. O yüzden, yabancı dili ne kadar  öğreneceği kişinin kendi hedefleri ile alakalı. Tabii ki bir kişinin her alanda  uzman olmasını bekleyemeyiz, o yüzden bir alan belirlemeliyiz. Sadece internet  kullanmak için İngilizce öğrenmek isteyebilirsiniz ya da yeni insanlarla tanışmak  için. İsteğiniz neyse ona göre bir program uygularsınız. Kısaca, İngilizce’yi  sonradan öğrenenler belli bir alanda uzmanlaşırsa o alanda anadili İngilizce olan  birisinden daha iyi İngilizce konuşabilirler.”

”Dizilerden öğrenilen dili kullanırken dikkat”

Dizilerin ve diğer televizyon programlarının bu dönemde insanlar üzerinde  büyük etkisi olduğuna da işaret eden Cook, bu durumdan pek memnun olmadığını  söyledi.

Dizilerden ve diğer televizyon programlarından bir dili yanlış öğrenme  ihtimalinin yüksek olduğunu vurgulayan Cook, kelimeleri yanlış duyabilme  ihtimalinin ve dizilerde kullanılan ”argo” kelimelerin tam olarak başka bir  dile çevirilememesinin sorun oluşturduğunu düşündüğünü açıkladı.

”Diziler ve diğer televizyon programları, size bir dil hakkında belli  bir izlemde bulunmanıza yardımcı olabilir” diyen Cook, fakat bu tür durumlarda  dili yanlış öğrenme ihtimalinin yüksek olduğuna dikkati çekti.

Cook, ”Dizilerde daha çok argo kelimeler kullanılıyor, fakat siz, o dili  öğrenirken televizyonda duyduğunuz kelimenin argo olduğunu bilmiyorsunuz. Bunu yanlış bir yerde kullanarak gülünç duruma düşebilirsiniz” dedi.

”Dünyanın en zor dilleri Çince ve Japonca”

Prof. Dr. Cook, ”Dünyanın en zor dilleri” sorusu üzerine, alfabesi  farklı olan dillerin öğrenilmesinin zor olduğunu söyledi.

”İngilizce konuşan Amerikalılar için öğrenmesi en zor olan diller  genelde alfabesi farklı olan dillerdir” diyen Cook, şunları kaydetti:

”Alfabetik bir yazıya sahip olan bir dil kolayca öğrenilebilir. Fakat  Çince, Japonca, Arapça, Rusça gibi dilleri öğrenmek çok daha zor, özellikle Çince  ve Japonca’yı. Bir keresinde bir deney yapmıştık, ’120 saat içerisinde en çok  hangi dil öğrenilebilir’ diye. 120 saatte bir kişi, en çok İtalyanca öğrenmişti.  En kötüsü de Çince ve Japonca’ydı. Deneye katılanlar Çince ve Japonca çok az  şeyler öğrenmişti.”

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Share.

Leave A Reply