Yabancı dil öğretemiyoruz

0

YABANCI DİL ÖĞRETEMİYORUZ

YAZAN: Tuncer Çetinkaya
KAYNAK: Zaman

AB ülkelerinde öğrencilerin yüzde 89u İngilizce, yüzde 32si Fransızca, yüzde 18i Almanca ve yüzde 8i de İspanyolca biliyor.

Türkiyede ise rakam bile bilinmiyor.
Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi 2001 yılını Avrupa Diller Yılı olarak ilan etti ve bu amaçla konseye üye 45 ülkede bir dizi etkinlik başlattı. Avrupa genelinde yapılacak etkinliklerin açılışı 18-20 Şubat 2001 tarihleri arasında İsveçin Lund kentinde yapılacak.

Açılış törenine Avrupa Konseyine üye 45 ülkenin milli eğitim bakanları ve temsilcileri katılacak. Milli Eğitim Bakanlığı, uluslararası, bölgesel ve ulusal düzeyde kutlama etkinliklerine katılacağını açıkladı ve bu amaçla Avrupada Türkçenin İkinci Dil Olarak Öğretimi konusunda Türkçe öğretimiyle ilgilenen tüm Avrupalı uzman ve dilbilimciler ile Avrupa üniversitelerinde Türkoloji bölümlerinde çalışan bilim adamlarının da katılacağı bir sempozyum düzenleneceğini duyurdu.

Avrupa Birliğinin normlarına göre genç kuşak Avrupalılar en az üç dil bilecek şekilde yetiştiriliyor. Avrupa Eğitim Komisyonu 1995 yılında yayınladığı Öğrenen Topluma Doğru başlıklı bildirisinde Avrupa Birliği vatandaşlarının anadillerinin dışında en az iki Avrupa dilini yeter düzeyde bilmelerini ilke olarak benimsenmiş ve bireylere yardım edilmesini kararlaştırılmıştı.

Türkiyede ise ikinci bir yabancı dil bilenlerin sayısı sınırlı olmakla birlikte bunların oranı bile bilinmiyor. 2001 Avrupa Dilleri Yılı Türkiye Koordinatörü Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özcan Demirel, konu ile ilgili somut veri olmadığını ve ikinci dil bilenlerin bilinmediğini söyledi.

Avrupalı üç dil biliyor, ya biz?

Türkiyedeki eğitim sistemiyle dil öğrenimi de yeterli düzeyde yapılamıyor. Öğrenimini yabancı dille yapan Anadolu liseleri ve yabancı dil ağırlıklı liselerden mezun olanlar bile yabancı dili konuşamıyor. Yabancı dil öğretmeni ise bulunamıyor. Türkiyenin şu an ihtiyaç duyduğu yabancı dil öğretmeni sayısı 15 bin.

Avrupa Birliği ülkelerinde yapılan araştırmaya göre Avrupanın yarısı çok dilde konuşuyor. Avrupa vatandaşlarının yüzde 44ü anadillerinin yanı sıra başka bir dili konuşabiliyor. Lüksemburgda hemem hemen herkes birden fazla dil biliyor.

Hollanda, Danimarka ve İsveçte her 10 kişiden 8i birden fazla dil biliyor. İngiltere, İrlanda ve Portekizde başka bir dili konuşma oranı en az seviyede. İngilizlerin yüzde 9u Fransızca, yüzde 5i Almanca biliyor. Belçikada ikinci dil olarak İngilizce yüzde 42, Fransızca yüzde 37, Almanca yüzde 15 oranında konuşuluyor.

Danimarkada bu oran yüzde 76 İngilizce yüzde 50 Almanca, Yunanistanda yüzde 39 İngilizce, İsveçte yüzde 77 İngilizce, Finlandiyada yüzde 51 İngilizce, İtalyada yüzde 28 İngilizce, İrlandada yüzde 12 Fransızca ikinci yabancı dil olarak konuşuluyor.

Araştırma, Danimarka, Hollanda, Belçika, Yunanistan, İspanya, Avusturya, Finlandiya ve İsveçte ilköğretime devam eden yüzde 33ten fazla öğrencinin ikinci bir dil öğrendiğini ortaya koyarken, Türkiyede ilköğretimde ikinci dili öğretecek öğretmen bulamıyoruz.

Avrupa Birliği ülkelerindeki öğrencilerin yüzde 89u İngilizce, yüzde 32si Fransızca, yüzde 18i Almanca ve yüzde 8i de İspanyolca biliyor.

Share.

Leave A Reply